Википедија:Избрана слика/2010/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јули 2010 година.


1 јули 2010 2 јули 2010
GlenHelenGorge NorthernTerritory Panorama.jpg
Западниот бедем на клисурата Глен Хелен на планинскиот венец Вест Макдонел во Северната Територија, Австралија.
Rub' al Khali (Arabian Empty Quarter) sand dunes imaged by Terra (EOS AM-1).jpg
Сателитска снимка на песочните дини на пустината Руб ел Хали.
3 јули 2010 4 јули 2010
Insecte-mort-13.JPG
Мртов инсект прекриен со лишаи и капки вода. Територија Белфор, Франција.
Washington Crossing the Delaware by Emanuel Leutze, MMA-NYC, 1851.jpg
Вашингтон ја преминува реката Делавер“. Емануел Лојце, 1851.
5 јули 2010 6 јули 2010
ComputerHotline - Fort de Bourlemont (by) (8).jpg
Внатрешност на тврдината Бурлемон (Мон-ле-Нефшато, Франција).

Поглед на маглината Мачја Шепа (NGC 6334).
7 јули 2010 8 јули 2010
Spring April 2010-3.jpg
Цветови на воловско јазиче од видот Echium plantagineum
Otaria flavescens -Patagonia-8.jpg
Јужноамерикански морски лавчиња (Otaria flavescens) во колонија во Патагонија. Се раѓаат црни (или темнокафеави) и потоа со митарење стануваат среднокафени.
9 јули 2010 10 јули 2010
Baker Beach 2.jpg
Плажата Бејкер Бич во Сан Франциско
Lynx lynx-4.JPG
Рис (Lynx lynx) во Сканската зоолошка градина, јужна Шведска.
11 јули 2010 12 јули 2010
Great presidential puzzle2.jpg
„Големата претседателска загатка“: републиканскиот сенатор Роско Конклинг игра сложувалка со главите на потенцијалните претседателски кандидати.
Iceland Poppy Papaver nudicaule 'Champagne Bubbles' Orange Center.jpg
Средината на портокалова голостеблена булка (Papaver nudicaule, сорта „Шампањски меурчиња“).
13 јули 2010 14 јули 2010
2h Namur 13.jpg
Таваница на катедралата Св. Обен (Белгија)
Schloss Lichtenstein 04-2010.jpg
Лихтенштајнскиот замок близу Лихтенштајн во Баден-Виртемберг, Германија.
15 јули 2010 16 јули 2010
Pavo cristatus Phasianidae.jpg
Индиски паун (Pavo cristatus)
Anthocharis-cardamines.jpg
Зорка (Anthocharis cardamines) на цветови.
17 јули 2010 18 јули 2010
Cedar Breaks National Monument partially.jpg
Влез во кланец со карпести столбови. Национален природен споменик Сидар Брејкс, Јута, САД.
Oxbow Bend outlook in the Grand Teton National Park.jpg
Поглед на дел од националниот парк Гранд Титон во Вајоминг, САД.
19 јули 2010 20 јули 2010
Hohenzollernbrücke Köln.jpg
Хоенцолернскиот мост во Келн (Германија) со Келнската катедрала во позадина
Weeki Wachee spring 10079u.jpg
Подводна фотографија на жена како плута. Тони Фрисел, 1947.
21 јули 2010 22 јули 2010
BMW S1000 RR Studio.JPG
Тркачки мотоцикл BMW S1000RR
Julian Alps with Prisojnik and Razor.jpg
Поглед од местото Крањска Гора, Словенија кон Јулиските Алпи
23 јули 2010 24 јули 2010
Operation Crossroads Baker Edit.jpg
ериканска јадрена проба на атолот Бикини, Микронезија на 25 јули 1946 г.
Benjamin Franklin 1767.jpg
Бенџамин Френклин во 1767 г.
25 јули 2010 26 јули 2010
Pont des Arts, Paris.jpg
Панорама на Париз со Мостот на уметностите и „Новиот мост“ зад него. Во позадината се наѕира Богородичната црква
Emu portrait.jpg
Портрет на ему (Dromaius novaehollandiae).
27 јули 2010 28 јули 2010
Maschikuliturm.jpg
Кула со машикули во тврдината Мариенберг во Вирцбург, Германија. Дело на Балтазар Нојман (изград. 1724-1729 г.)
Mimas Cassini.jpg
Фотографија на сателитот Мимас на Сатурн. Направена е од вселенското летало на НАСА Касини во моментот кога леталото било на најмало растојание од сателитот. Сателитот наликува на вселенскиот брод „Смртоносна Ѕвезда“ од серијалот „Војна на ѕвездите“.
29 јули 2010 30 јули 2010
Hazy blue hour in Grand Canyon.JPG
Магловит самрак кај Големиот Кањон во Колорадо, САД.
{{{30}}}
31 јули 2010
{{{31}}}

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јули 2010 година.
  • thumb=yes - прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара слика на денот