Википедија:Избрана слика/2021/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец септември 2021 година.


1 септември 2021 2 септември 2021
Flamenco común (Phoenicopterus roseus), Walvis Bay, Namibia, 2018-08-05, DD 30.jpg
Розово фламинго (Phoenicopterus roseus) кај Волфиш Беј, Намибија.
Mamoru Shigemitsu signs the Instrument of Surrender, officially ending the Second World War.jpg
Јапонскиот министер за надворешни работи Мамору Шигемицу ја потпишува капитулацијата на Јапонија на американскиот брод „Мисури“ на 2 септември 1945 г.
3 септември 2021 4 септември 2021
La Bohémienne endormie.jpg
„Заспаната Циганка“ (1897) од Анри Русо.
F-15EX Eagle II.jpg
Американски тактички ловец F-15EX „Орел II“ при дотур на гориво над Северна Калифорнија, САД.
5 септември 2021 6 септември 2021
Dülmen, Kirchspiel, ehem. Munitionslager Visbeck, Bunker -- 2020 -- 8365.jpg
Бункер на американски склад за муниција во Дернекамп кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Moscow VDNKh Armenia Pavilion asv2018-08 img1.jpg
Внатрешност на Ерменскиот павилјон на Изложбата на достигнувањата на народното стопанство во Москва.
7 септември 2021 8 септември 2021
Short-horned chameleon (Calumma brevicorne) female Andasibe.jpg
Краткорог камелеон (Calumma brevicorne, женка) во Мадагаскар.
Jynx torquilla крутиголовка.jpg
Вртивратка (Jynx torquilla) во Националниот парк Великиј Луг, Запорошка област, Украина.
9 септември 2021 10 септември 2021
Berlin 50 Pfennig 1921 Tiergarten.jpg
Вонредна банкнота (50 фенинзи) од 1921 г. издадена во Тиргартен, Берлин, на која е претставен првиот германски пароброд „Принцеза Шарлота Пруска“.
Годината 1830 е погрешна бидејќи бродот веќе бил растурен во 1824 г.
Vaka 'A Hina sculpture in Christchurch, New Zealand.jpg
Скулптурата „Вака А Хина“ во Крајстчерч, Нов Зеланд.
11 септември 2021 12 септември 2021
Boy in Dar ul-Ihsan Mosque.jpg
Дете како чита во џамијата „Дар ул-Ихсан“ во Сенендеџ, Иран.
Гора Говерла після заходу сонця.jpg
Врвот Говерла (2.061 м) на Карпатите — највисока планина во Украина.
13 септември 2021 14 септември 2021
Rostock Power Station, SW view.jpg
Ноќен поглед на електраната во Росток, Германија.
William Bouguereau - Dante and Virgile - Google Art Project 2.jpg
„Данте и Вергилиј“ (1850) од Вилијам-Адолф Бугро. Музеј Орсе, Париз.
15 септември 2021 16 септември 2021
Bad Rappenau - Heinsheim - jüdischer Friedhof - Blick über Ostmauer bei Sonnenuntergang.jpg
Старите еврејски гробишта кај Бад Рапенау, Германија.
Paisaje en Sutton, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-22, DD 98-106 PAN.jpg
Предел во Сатон, Алјаска.
17 септември 2021 18 септември 2021
Bonn, Sterntor -- 2020 -- 6505.jpg
Портата „Штернтор“ — единствен остаток од некогашните градски ѕидини на Бон, Германија.
Tatry - panorama z Polskiego Spiszu.jpg
Националниот парк Татри во Полска.
19 септември 2021 20 септември 2021
HUN-2015-Budapest-Hungarian Parliament (Budapest) 2015-02.jpg
Зградата на Унгарскиот парламент во Будимпешта.
Lake Poaka, New Zealand.jpg
Езерото Пока, Нов Зеланд.
21 септември 2021 22 септември 2021
Our Lady of Mount Carmel and St Pauls Pro-Cathedral.jpg
Поглед на прокатедралата „Св. Павле“ и базиликата „Пресв. Богородица Кармелска“ во Валета, Малта.
Болотные Кипарисы.jpg
Мочуришни чемпреси (Taxodium distichum) кај селото Суко во Краснодарскиот крај, Русија.
23 септември 2021 24 септември 2021
Sukkah at Congregation Emanu-El (05326p).jpg
Сука за празникот Сукот во синагогата „Емануил“ во Менхетн, Њујорк.
Violet-backed starling (Cinnyricinclus leucogaster verreauxi) male.jpg
Аметистов сколовранец (Cinnyricinclus leucogaster verreauxi, мажјак) во Дамарленд, Намибија.
25 септември 2021 26 септември 2021
Zea mays 'Ottofile giallo Tortonese' MHNT.BOT.2015.34.1.jpg
Кочан пченка од соратата „Отофиле џало Тортонезе“.
205kei train in JR Nikko line 02.JPG
Воз од серијата 205-600 во регионот Канто, Јапонија.
27 септември 2021 28 септември 2021
Beilstein - Burg Hohenbeilstein und Unteres Schloss - Ansicht vom Birkenweg mit Abendsonne.jpg
Замокот Хенбајлштајн во Бајлштајн, Германија.
Piece of chocolate cake on a white plate decorated with chocolate sauce.jpg
Парче торта со какаов прав и укресено со чоколаден прелив.
29 септември 2021 30 септември 2021
PK Kirthar NP asv2020-02 img04.jpg
Млечка од видот Euphorbia caducifolia во Националнипт парк Киртар, Пакистан.
Wroclaw Most Mlynski w porannej mgle przed switem.jpg
Еден од Млинските мостови (изгр. 1885) на реката Одра, во Вроцлав, Полска.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец септември 2021 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот