Википедија:Избрана слика/2022/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јануари 2022 година.


1 јануари 2022 2 јануари 2022
Вниз по Черемошу.jpg
Планинската долина Дукоња. Верховински природен парк, Ивано-Франковска област, Украина.
Cataratas Victoria, Zambia-Zimbabue, 2018-07-27, DD 30-34 PAN.jpg
Викториините Водопади на реката Замбези — граница помеѓу Замбија и Зимбабве.
3 јануари 2022 4 јануари 2022
Duisburg, Landschaftspark Duisburg-Nord -- 2020 -- 7824-6.jpg
Вентили кај Дујсбург, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Mt Sugarloaf (1238m) by Lake Heron, New Zealand.jpg
Планината Шеќерна Глава (1.238 м) крај езерото Херон. Јужен Остров, Нов Зеланд.
5 јануари 2022 6 јануари 2022
서울 선릉과 정릉 선릉(성종대왕릉) 동측무석인 측면 미술 2005년(출처 국립문화재연구소).jpg
Статуа на воен чиновник со коњ кај гробницата на кралот Сенгчонг, Јужна Кореја.
Kefermarkt Kirche Flügelaltar Anbetung 02.jpg
„Поклонение на мудреците“ во олтарот на енориската црква во Кефермаркт, Горна Австрија. Непознат мајстор, о. 1497 г.
7 јануари 2022 8 јануари 2022
Christmas table (Serbian cuisine).jpg
Божиќна трпеза: печено свинско, руска салата, таратор, црвено вино „вранец“, кифли и штрудла.
1930s Japan Travel Poster - 01.jpg
Капење во Обама (префектура Фукуи, Јапонија). Туристички рекламен плакат на Железничка управа на Осака и Нагоја, 1930-ти.
9 јануари 2022 10 јануари 2022
Wandering spider (Cupiennius getazi) with female katydid prey (Tettigoniidae sp.).jpg
Пајак-скитач (Cupiennius getazi) со плен во Панама.
Amaryllis (Hippeastrum) 26-01-2021. (actm.) 05.jpg
Цвет на растението јатрва (Hippeastrum).
11 јануари 2022 12 јануари 2022
Ilsfeld - Schozach - Schozacher Höhe - Birke vor Sonnenuntergangs-Himmel (1).jpg
Самотна бела бреза (Betula pendula) на рид кај Илсфелд, Германија.
Kaplica grobowa rodziny Potockich P1680784 Peczera.jpg
Мавзолејската капела на семејството Потоцки во Печера, Виничка област, Украина.
13 јануари 2022 14 јануари 2022
Cyprus water frogs (Pelophylax cypriensis).jpg
Кипарска водна жаба (Pelophylax cypriensis) на Кипар.
30+68 German Air Force Eurofighter Typhoon EF2000 ILA Berlin 2016 06.jpg
Јурофајтер Тајфун EF2000 на Геманското воено воздухопловство. Берлински аеромитинг, 2016 г.
15 јануари 2022 16 јануари 2022
Elefante africano de sabana (Loxodonta africana), parque nacional Kruger, Sudáfrica, 2018-07-25, DD 06.jpg
Африкански савански слон (Loxodonta africana, младенче). Национален парк „Кругер“, ЈАР.
Dülmen, Wildpark -- 2020 -- 3427.jpg
Дрво во природниот резерват во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
17 јануари 2022 18 јануари 2022
זריחה באגמון חולה בזמן נדידת העגורים.jpg
Јато жерави (Grus grus) во долината Хула, северен Израел.
1375 Atlas Catalan Abraham Cresques.jpg
Атлас од XIV век припишан на мајорканскиот картограф Авраам Крескес.
19 јануари 2022 20 јануари 2022
2013 Ahmanson Cup Regatta yacht Zapata II b photo D Ramey Logan - edit.jpg
Тркачкиот едреник „Сапата II“ на регата во 2013 г.
Kitzingen 50 Pfennig 1921 Schiffbauer.jpg
Вонредна банкнота (50 фенинзи) со бродоградител и макета. Издадена од градот Кицинген, 1921 г.
21 јануари 2022 22 јануари 2022
Berkenzwam (Piptoporus betulinus) op afgebroken berkentak in een natuurlijk biotoop 03.jpg
Брезова габа (Piptoporus betulinus) на скршена гранка.
Tam za tumanamy Goverla.jpg
Планината Петрос, Карпатски биосферен резерват, Украина.
23 јануари 2022 24 јануари 2022
2017 Smog nad Nową Rudą.jpg
Смог над Нова Руда, Полска.
160316-031 Bridge near Tatopani.jpg
Висечки мост преку реката Кали Гандаки со планината Нилгири Југ (6.839 м) во позадина.
25 јануари 2022 26 јануари 2022
Mural com referências a Lisboa e São Paulo no empório Arte Nata na Rua Frei Caneca, 1380 - bem perto da Avenida Paulista.jpg
Мурал на кој се претставени елементи од Лисабон и Сао Паоло сместен на улицата „Паулиста“ во Сао Паоло. Градот е основан на денешен ден во 1554 г.
Dark blue tiger (Tirumala septentrionis dravidarum) male underside.jpg
Темносина тигрица (Tirumala septentrionis dravidarum, мажјак).
27 јануари 2022 28 јануари 2022
ET Afar asv2018-01 img37 Dallol.jpg
Образби од сулфур и сол на вулканот Далол во регионот Афар, Етиопија.
E-burg asv2019-05 img46 view from VysotSky.jpg
Залез над Екатеринбург гледан од облакодерот „Висоцки“.
29 јануари 2022 30 јануари 2022
Bloemknoppen van Winterakonieten (Eranthis hyemalis) in smeltende sneeuw 16-02-2021. (d.j.b).jpg
Пупки на зимски кукурек (Eranthis hyemalis) во растопен снег.
An Ant in Colombian amber.jpg
Мравка во мало парче колумбиски килибар.
31 јануари 2022
Crimea, Ai-Petri, low clouds.jpg
Зимски залез над Ајпетринската Висорамнина, Крим.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јануари 2022 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот