Википедија:Избрана слика/2018/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец мај 2018 година.


1 мај 2018 2 мај 2018
Aurora Australis Over the Tasman Sea from SouthWest National Park.jpg
Јужната поларна светлина над Југозападниот национален парк во Тасманија, Австралија.
Palacio Real, Ámsterdam, Países Bajos, 2016-05-30, DD 07-09 HDR.jpg
Кралскиот дворец во Амстердам на самрак. Изграден е како градски дом и отворен во 1655 г.
3 мај 2018 4 мај 2018
2015 Kwiatostan gruszy pospolitej.jpg
Цветови на круша (Pyrus communis).
Air Force Fire Training.jpg
Денес е Ден на пожарникарите.
5 мај 2018 6 мај 2018
Fünf Höfe - Sphere, Munich, April 2017 -02.jpg
Дел од „Сферата“ на Олафур Елијасон во трговскиот центар „Пет двора“ (Fünf Höfe) во Минхен.
BMP-1 Zlot Darłowo 2009.JPG
БМП-1 (граѓанска реплика) на собир на историски воени возила во Дарлово, Полска.
7 мај 2018 8 мај 2018
Common blue damselfly (Enallagma cyathigerum) immature male.jpg
Сина водена девица (Enallagma cyathigerum, недораснат мажјак) во Оксфордшир, Англија.
Salar de Tara, Chile, 2016-02-07, DD 64-67 PAN.jpg
Широк поглед на образбите „Тарски Катедрали“ (лево) и Тарската Солница во пустината Атакама во северно Чиле.
9 мај 2018 10 мај 2018
Вид на Исторический музей в сторону Красной площади.jpg
Поглед на Државниот историски музеј пред Црвениот плоштад во Москва.
Les Parapluies de Viborg.jpg
Разнобојни чадори закачени над улицата „Вестергаде“ во Виборг, Данска.
11 мај 2018 12 мај 2018
Brill windmill April 2017.jpg
Ветерницата во Брил, Бакингемшир, Англија, изградена во XVII век.
Diamonds Thudufushi Beach and Water Villas, May 2017 -04.jpg
Одморалишниот остров Тудуфуши во атолот Алиф Дал на Малдивите.
13 мај 2018 14 мај 2018
Gran Mezquita de Isfahán, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 49-51 HDR.jpg
Зраци низ северното кубе во Соборната џамија во Исфахан — една од најстарите зачувани градби во Иран. Прогласена е за светско наследство на УНЕСКО. Изградена е во 771 г. и постојано менувана сè до XX век.
Hosta two-tone 3.jpg
Жолтообрабена сорта на сина функија (Hosta sieboldiana).
15 мај 2018 16 мај 2018
Moscow Rumyantsevo Metro station 04-2016.jpg
Метростаницата „Румјанцево“ во Москва.
Prague 07-2016 Charles Bridge John of Nepomuk statue img1.jpg
Статуа на Јован Непомучки на Карловиот мост во Прага.
17 мај 2018 18 мај 2018
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Heiliggrabkapelle -- 2017 -- 7314-20 -- 2.jpg
Капела на Светиот Гроб на истоимениот манастир во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
Pantala flavescens-Kadavoor-2017-05-04-002.jpg
Скитничко вилинско коњче (Pantala flavescens)
19 мај 2018 20 мај 2018
Fernsehturm, Berlín, Alemania, 2016-04-21, DD 40-42 HDR.jpg
Телевизиската кула недалеку од плоштадот „Александерплац“ во Берлин. Се издига 368 м над градот и со тоа е највисока градба во Германија.
Haus der Kulturen der Welt, Blaue Stunde, Berlin, 160521, ako.jpg
Домот на светските култури во паркот Тиргартен, Берлин.
21 мај 2018 22 мај 2018
Lüdinghausen, Borgmühle -- 2016 -- 3605.jpg
Воденицата „Боргмиле“ во Лидингхаузен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија, изградена во 1406 г.
European robin (Erithacus rubecula) juvenile.jpg
Црвеногушка (Erithacus rubecula)
23 мај 2018 24 мај 2018
The Red Arrows roll upside down in tight formation during display training MOD 45147906.jpg
Британската аеробатска ескадрила „Црвени стрели“ во Линколншир, Англија.
Zayapa (Grapsus grapsus), Cerro Brujo, isla de San Cristóbal, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-24, DD 151.JPG
Црвена краба камењарка (Grapsus grapsus) на островот Сан Кристобал, Галапагос.
25 мај 2018 26 мај 2018
Leopard Tree AdF.jpg
Леопард (Panthera pardus, женка) како се симнува од дрво во резерватот „Саби Сенд“, ЈАР.
Slussen Stan May 2015.jpg
Поглед на автобуска станица и мостот кон Стариот град на Стокхолм, Шведска.
27 мај 2018 28 мај 2018
RUS-2016-Aerial-SPB-Peter and Paul Fortress 02.jpg
Петропавловската тврдина во Санкт Петербург од воздух.
Kitesurfer at sunset, Workum, may 2017.jpg
Змејар на вода кај Воркум, Холандија.
29 мај 2018 30 мај 2018
VISTA's infrared view of the Orion Nebula.jpg
Поглед на маглината Орион (Месје 42), оддалечена 1.350 сг од Земјата.
Acueductos subterráneos de Cantalloc, Nazca, Perú, 2015-07-29, DD 09.JPG
Древен вид на водоснабдување кај градот Наска во Перу. Водоводот е изграден од насканската култура околу VI век, пред доаѓањето на Инките.
31 мај 2018
Leptosia nina-Kadavoor-2017-05-04-003.jpg
Психа (Leptosia nina) — мала пеперутка од семејството на зелкарите (Pieridae) која живее во Азија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец мај 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот