Википедија:Избрана слика/2016/август

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец август 2016 година.


1 август 2016 2 август 2016
Lotus flower (978659).jpg
Цвет на индиски лотос (Nelumbo nucifera).
Dülmen, Göversheide -- 2015 -- 7718-22.jpg
Пределот Геверсхајде во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
3 август 2016 4 август 2016
Комплекс Мирского замка.JPG
Мирскиот замок во Мир, Гродненска област, Белорусија.
CDU Wahlkampfplakat - kaspl010.JPG
Сите марксистички патишта водат кон Москва! Затоа — ДХС“ од изборната кампања во 1953 г. во Западна Германија, истакнувајќи го отвореното непријателство на Конрад Аденауер кон опозициските социјалдемкократи.
5 август 2016 6 август 2016
Chaco chachalaca (Ortalis canicollis pantanalensis) head.JPG
Чаковска чачалака (Ortalis canicollis pantanalensis) — птица од Бразил, позната по големата врева што ја прави кога е во група. Сликава се истакнува во чест на отворањето на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро.
Upernavik cemetery 2007-08-06 original stitch.jpg
Гробиштата во Упернавик, северозападен Гренланд.
7 август 2016 8 август 2016
Yellow-headed caracara (Milvago chimachima) on capybara (Hydrochoeris hydrochaeris).JPG
Жолтоглава каракара (Milvago chimachima) како седи врз капибара (Hydrochoeris hydrochaeris) во Пантанал, Бразил. Сликава е истакната во чест на Денот на пријателството.
Dülmen, Dernekamp, Strohballen -- 2015 -- 7838.jpg
Сламени бали кај Дилмен во Севрна Рајна-Вестфалија, Германија.
9 август 2016 10 август 2016
Hazelnuts.jpg
Лешници
Eublepharis macularius 2009 G6.jpg
Леопардов гекон (Eublepharis macularius).
11 август 2016 12 август 2016
Strandkörbe in Sellin.jpg
Седалки на плажа во Зелин на островот Риген, Германија.
Munich subway station Westfriedhof.jpg
Станицата „Вестфридхоф“ на Минхенското метро.
13 август 2016 14 август 2016
Mooste mõisa auruveski 2013.jpg
Парна мелница со котларница во Мосте, Естонија.
Mirny in Yakutia.jpg
Поранешниот дијаманстски коп „Мир“ во Јакутија, источна Русија.
15 август 2016 16 август 2016
Skjálfandafljót at Route 1.jpg
Реката Скјаулвандафљоут во северен Исланд. Во позадина се гледа величествениот водопад Годафос.
Личинка белокрылки.jpg
Ларва на белокрилка (Trialeurodes vaporariorum).
17 август 2016 18 август 2016
Herz-Jesu-Kirche Munich September 2014 02.JPG
Црквата „Свето Срце“ во Минхен — редок пример на современ црковен објект во Германија.
Dülmen, Kirchspiel, Wiese in der Bauerschaft Börnste -- 2016 -- 1523-9.jpg
Ограда во мугри. Бернсте кај Кирхшпил, Дилмен во Северна Рајна-вестфалија, Германија.
19 август 2016 20 август 2016
Fonte Gaia - she wolf detail.jpg
Волчицата на Ромул и Рем на фонтаната „Фонте Гаја“ (изг. 1342) во Сиена, Италија.
Siegestor Munich at Dusk.JPG
Славолакот „Зигестор“ во Минхен, Германија.
21 август 2016 22 август 2016
Plakias Gonates Cave 01.JPG
Гонатовата пештера на заливот Плакас, Крит. Пештерата всушност претставува влез во тунелите ископани од германскта војска за време на Втората светска војна.
Водяной клещ.jpg
Воден крлеж (Hydracarina) под микроскоп. Крлежот е со долг 1,1 мм.
23 август 2016 24 август 2016
Homme statue - 214.jpg
Жива статуа во Анси, Франција.
Loewe frontal.JPG
Млад лав (Panthera leo) како се оближува.
25 август 2016 26 август 2016
Paul Chabas September Morn The Metropolitan Museum of Art.jpg
„Септемвриско утро“ (~ 1912) од Пол Шабас (музеј „Метрополитен“, Њујорк).
Haltern am See, Westruper Heide -- 2015 -- 8306-10.jpg
Изгрејсонце во природниот резерват „Веструпско Вресиште“ во цут. Халтерн ам Зе, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
27 август 2016 28 август 2016
Biergarten at Night 2.JPG
Традиционална пивска градина во Минхен навечер.
Polyporus squamosus 2013 G1.jpg
Пастрмки (Polyporus squamosus).
29 август 2016 30 август 2016
Malachitfalter, Bambuspage, Siproeta stelenes 3.JPG
Малахитка (Siproeta stelenes).
Salar de Uyuni, Bolivia, 2016-02-04, DD 10-12 HDR.JPG
Планините околу во Ујунската Солница на изгрејсонце. Покраина Даниел Кампос во департманот Потоси, југозападна Боливија, недалеку од Андите. Ова е најголемата солница во светот.
31 август 2016
Iglesia de San Clemente, Skopie, Macedonia del Norte, 2014-04-17, DD 03.jpg
Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, дело на архитектот Славко Брезоски.

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец август 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот