Мирски замок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мирски замок
Мірскі замак
*
Светско наследство на УНЕСКО
Држава  Белорусија
Тип
Критериуми ii, iv
Навод 625
Регион** Европа
Записно минато
Запис 2000  (24th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.


Мирскиот замок (белоруски: Мірскі замак) е замок кој се наоѓа во близина на месноста Мир, Белорусија. Објектот официјално од 2000 година била вклучен во списокот на УНЕСКО. Изградбата на замокот започнала кон крајот на 15 век, обликуван со готска архитектура, од страна на војводата Илинич. Во 1568 година, мирскиот замок преминал во рацете на литванскиот војвода Радзвил, кој ја завршил изградбата ма замокот во ренесански стил. За време на Наполеон, замокот бил напуштен, и околу неколку векови некорисен. Реновирањето на замокот започнало во 19 век. По смртта на Доминика Радзивил, со него управувал неговата ќерка, Стефанија која се омажила за принцот Лудвиг.