Дилмен

Координати: 51°49′51″N 7°16′42″E / 51.83083° СГШ; 7.27833° ИГД / 51.83083; 7.27833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дилмен
Градскиот дом и плоштадот
Градскиот дом и плоштадот
Градскиот дом и плоштадот
Грб на Дилмен
Дилмен во рамките на Германија
Дилмен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Косфелд
Град единици 7
Градоначалник Елизабет Штремлау (СДП)
Основни податоци
Површина 184,49 км2
Надм. височина 46 - 150 м
Население 46.706 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 253 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. COE
Пошт. бр. 48249
Повик. бр. 02594
Портал duelmen.de
Местоположба на град Дилмен во рамките на округот Косфелд
Карта
Карта
Координати 51°49′51″N 7°16′42″E / 51.83083° СГШ; 7.27833° ИГД / 51.83083; 7.27833

Дилмен (германски: Dülmen) — општина во округот Косфелд, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Сместена е во јужниот дел на Минстерскиот крај, помеѓу реката Липе на југ, ридскиот венец Баумберге на север и реката Емс на исток. Јужно од Дилмен се наоѓа областа Рур.

Населени места[уреди | уреди извор]

Со реформите на месната управа во 1975 г. општината Дилмен опфаќа следниве 7 населени места, наведени со нивното население во јули 2012 г.[2]

Нас. место Население Домаќинства
Булдерн 5.867 2.497
Дилмен 27.588 11.740
Кирхшпил 4.678 1.991
Мерфелд 2.030 864
Роруп 2.285 972
Хаусдилмен 2.150 915
Хидингзел 1.699 723
Вкупно 46.297 19.701

Мерфелд првпат се споменува во 890 г., а влегол во состав на Дилмен во 1975 г. Роруп првпат се споменува во 1050 г., а влегол во состав на Дилмен во 1975 г.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото првпат се споменува како Дулмени (Dulmenni) во 889 г. како метох на Верденската опатија. Стекнал градски права во 1311, а во 1470 г. се зачленил во Ханзата. Бил дел од Епископското Кнежевство Минстер сè до медијатизацијата во 1803 г. За кратко бил во рацете на династијата Круј, па во 1811 г е преземен од Французите. По поразот на Наполеон, Дилмен влегол во Прусија, во состав на покраината Вестфалија.

За време на Втората светска војна, рафинеријата во Дилмен станала мета на бомбардирање од сојузничките воздухопловни сили, во кое се иништени 90% од градот. Дилмен е обновен по по војната, а во 1973 г. населението достигнало 20.000 жители. Во 1975 г. станал општина, и кон него се припоени селата Роруп, Мерфелд, Хидингзел, Булдерн, Хаусдилмен и Кирхшпил.

Капелата „Св. Јован Непомучки“ во Хидингзел
Калуѓерската кула во Дилмен

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Дилмен е збратимен со следниве градови:

Сообраќај[уреди | уреди извор]

До Дилмен се стасува по автопатот A43 и железничката линија Есен-Ване-Ајкел-Минстер и железницата Дортмунд-Енсхеде. Најблизок аеродром е Минстер/Оснабрик во Гревен и Диселдорф.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Родени во Дилмен[уреди | уреди извор]

Живееле во Дилмен[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Статистика за населението на општината Дилмен (PDF; 13 кб), јули 2012 г. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]