Нордкирхен

Координати: 51°44′17″N 7°31′32″E / 51.73806° СГШ; 7.52556° ИГД / 51.73806; 7.52556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордкирхен

Nordkirchen

Плоштадот со црквата „Св. Маврикиј“
Плоштадот со црквата „Св. Маврикиј“
Плоштадот со црквата „Св. Маврикиј“
Грб на Нордкирхен
Нордкирхен во рамките на Германија
Нордкирхен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Косфелд
Општински единици 3
Градоначалник Дитмар Бергман
Основни податоци
Површина 52,432 км2
Надм. височина 65 м
Население 10.117 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. COE
Пошт. бр. 59394
Повик. бр. 0 25 96
Портал nordkirchen.de
Координати 51°44′17″N 7°31′32″E / 51.73806° СГШ; 7.52556° ИГД / 51.73806; 7.52556

Нордкирхен (германски: Nordkirchen) — гратче и општина во округот Косфелд на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Најпознат е по големиот Нордкирхенски дворец, изграден во XVIII век како дом на месниот епископ и наречен „Вестфалскиот Версај“.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Нордкирхен се состои од три населени места:

  • Нордкирхен (Nordkirchen)
  • Зидкирхен (Südkirchen)
  • Капеле (Capelle)

Население низ историјата[уреди | уреди извор]

Ова е преглед на населението на Нордкирхен во неговата пописна историја:[2]

Нас. место 1867 1946 1961 1970 1974 2009 2013
Зидкирхен 1.087 1.866 1.634 1.838 2.249 3.260 3.201
Капеле 554 1.465 1.018 1.270 1.459 2.197 1.901
Нордкирхен 1.562 2.435 2.605 2.681 3.961 4.752 4.755
Вкупно 3.203 5.766 5.257 5.789 7.669 10.209 9.857

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Heinrich A. Mertens und Josef Limbach: Aus der Geschichte des Kreises Lüdinghausen 1803–1974. Verlag Lonnemann, Selm, 1974, ohne ISBN

Надворешни врски[уреди | уреди извор]