Прејди на содржината

Лидингхаузен

Координати: 51°46′0″N 7°26′0″E / 51.76667° СГШ; 7.43333° ИГД / 51.76667; 7.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лидингхаузен

Lüdinghausen

Парохиската евангелска црква во Лидингхаузен
Парохиската евангелска црква во Лидингхаузен
Парохиската евангелска црква во Лидингхаузен
Грб на Лидингхаузен
Лидингхаузен во рамките на Германија
Лидингхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Косфелд
Градски единици 2
Градоначалник Рихард Боргман (ДХС)
Основни податоци
Површина 140,31 км2
Надм. височина 52 - 110 м
Население 24.810 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 177 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. COE
Пошт. бр. 59348
Повик. бр. 02591
Портал luedinghausen.de
Местоположба на градот Лидингхаузен во рамките на округот Косфелд
Карта
Карта
Координати 51°46′0″N 7°26′0″E / 51.76667° СГШ; 7.43333° ИГД / 51.76667; 7.43333

Лидингхаузен (германски: Lüdinghausen) — град во округот Косфелд на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија, западна Германија. Лежи на каналот Дортмунд-Емс, околу 25 км југозападно од градот Минстер. Познат е по три замока: Лидингхаузен, Какесбек и Вишеринг[2].

Населбата е основана во XIII век, а стекнала право на град во 1308 г.[3] Во 2016 г. населението броело 24.556 жители.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лидингхаузен е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Замоци во Лидингхаузен (германски)
  3. Hartemink, Ralf (1996). „Wappen von Lüdinghausen“. Heraldry of the World. Посетено на 2008-09-10.
  4. „Sister City Committee“. Government - Village Commissions. The Village of Deerfield, Illinois. 2002. Архивирано од изворникот на September 27, 2007. Посетено на 2008-09-10.
  5. Портал на Ниса (полски)
  6. Портал на Таверни (француски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]