Википедија:Избрана слика/2016/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2016 година.


1 февруари 2016 2 февруари 2016
12-03-17-aktstudien-nuernberg-by-RalfR-32.jpg
Фотографски акт на жена во светлосенка со ниска осветленост, црно-бела техника.
11-09-fotofluege-cux-allg-25a.jpg
Мителплате — најголемото нафтено поле во Германија.
3 февруари 2016 4 февруари 2016
12-01-20-yog-674.jpg
Норвешкиот репрезентативец Мартин Сесакер на натпревар во карлинг на Зимските младински олимписки игри 2012 во Инсбрук, Австрија.
13-08-09-peak-by-RalfR-04.jpg
Поглед на врвот Викторија и истоиеното пристаниште со ренот Коулун во Хонгконг ноќе.
5 февруари 2016 6 февруари 2016
Rückzug aus dem Danewerk 5-6. Februar 1864.jpg
Нилс Симонсен, Повлекувањето од Даневирке, 1864 (1864). На сцената е прикажано повлекувањето на данската војска (5-6 февруари 1864) од Битката кај Занкелмарк и Еферзе во Втората шлезвишка војна меѓу Прусија и Австрија од една и Данска од друга страна.
Zenit-B Helios-44-2 2012 G1.jpg
Советски фотоапарат „Зенит-Б“ со објектив „Гелиос-44-2“.
7 февруари 2016 8 февруари 2016
Varied tit at Tennōji Park in Osaka, January 2016.jpg
Тисова сипка (Parus varius) во паркот Теноџи, Осака, Јапонија.
Felis catus-cat on snow.jpg
Домашна мачка на снег (женка стара 10 месеци).
9 февруари 2016 10 февруари 2016
William Grant Still by Carl Van Vechten.jpg
Американскиот композитор Вилијам Грант Стил — првиот афроамериканец со симфонија и опера во изведба на познати оркестри и оперски трупи.
Dülmen, Alte Brennerei Löhning -- 2015 -- 8609-13.jpg
Просторија во состав на старата варница во Ленинг, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
11 февруари 2016 12 февруари 2016
Laon Cathedral Interior 04.JPG
Внатрешност на Богородичната црква во Лан, Пикардија, Франција.
An Teallach panorama.jpg
Панорама на Сгур Фјона од масивот Ањ Тјалах, Шкотска.
13 февруари 2016 14 февруари 2016
Roundhouse wipers.jpg
Железничко депо во април 1943 г.: Чистачки на локомотиви на пауза за ручек. Чикашка и северозападна железница, Клинтон, Ајова, САД.
Proboscis monkey (Nasalis larvatus) female Labuk Bay.jpg
Носест мајмун (Nasalis larvatus, возрасна женка) на Сабах, Борнео, Малезија.
15 февруари 2016 16 февруари 2016
Leitura by José Ferraz de Almeida Júnior 1892.jpg
Читање (1892) од Жозе Фераз де Алмејда Помладиот.
ISS046-E-3699.JPG
Поглед на Канада од Меѓународната вселенска станица.
17 февруари 2016 18 февруари 2016
Rapana venosa MHNT.jpg
Жилест репкар (Rapana venosa) — четири погледи на истиот примерок.
2015-08 playboating Durance 09.jpg
Кајакар изведува вештина на реката Диранс, Франција.
19 февруари 2016 20 февруари 2016
99 - Machu Picchu - Juin 2009.edit3.jpg
Панорамски поглед на Мачу Пикчу од Вајна Пикчу во регионот Куско, Перу.
Archilochus colubris (Male).jpg
Рубиногушесто колибри (Archilochus colubris) како си ја брани територијата.
21 февруари 2016 22 февруари 2016
CargoNet El 14 on Dovrebanen.jpg
Електрична локомотива El 14 како влече контејнерски состав на линијата Довре кај Думбос, Норвешка.
Paris Notre-Dame East View 02.JPG
Фонтаната на Девицата на плоштадот Јован XXIII пред Богородичната црква во Париз.
23 февруари 2016 24 февруари 2016
DDG59lights.jpg
Празнични светла и отсјај од проектилниот уништувач „Расел“, Перл Харбор, Хаваи.
Hôtel des Invalides - 20150801 16h09 (10630).jpg
Поглед на западната страна на Инвалидскиот дом од Ајфеловата кула во Париз.
25 февруари 2016 26 февруари 2016
Artist's impression of an ultra-short-period planet.jpg
Визуелна претстава на планета откриена со вселенскиот телескоп „Хабл“. Планетата е толку блиску до својата ѕвезда што прави круг околу неа за 10,5 часа, односно нејзината година трае помалку од половина земски ден. Оддалечена е само 1,2 милиони километри од неа — растојание 130 пати помало од она на Земјата од Сонцето
Walking reflection.jpg
Одраз во песок и вода.
27 февруари 2016 28 февруари 2016
Crimea South Coast 04-14 img03 Massandra Palace.jpg
Масандровскиот дворец кај Јалта, Крим.
[[Податотека:|245x245п]]
29 февруари 2016
Stift Seitenstetten Marmorsaal Deckenfresko 01.JPG
Таванска фреска Слога меѓу верата и науката (1735) од Паул Трогер. Мермерна сала на Зајтенштетенската опатија, Долна Австрија.

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2016 година.
  • thumb=yes - прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара слика на денот