Википедија:Избрана слика/2018/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2018 година.


1 февруари 2018 2 февруари 2018
ARD-Hauptstadtstudio, Berlin-Mitte, Fassade, 170117, ako.jpg
Фасада на телевизиското студио АРД во Мите, Берлин.
Marmot-edit1.jpg
Мрмот во националниот парк Јосемити, Калифорнија, САД.
3 февруари 2018 4 февруари 2018
Moscow Gorky Park Pushkinsky Bridge 08-2016 img3.jpg
Покриениот премин на Пушкинскиот мост преку реката Москва во главниот град на Русија.
Bubo bubo sibiricus - 01.JPG
Голем ушест був (Bubo bubo sibiricus)
5 февруари 2018 6 февруари 2018
Münster, LVM -- 2017 -- 6351-7.jpg
Нагорен поглед на осигурителното друштво ЛВМ во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
2013 Porsche 911 Carrera 4S (991) (9626546987).jpg
Порше 911 Карера 4С.
7 февруари 2018 8 февруари 2018
NSB Di 4 Saltfjell.jpg
Нафтена локомотива Ди 4 на Норвешките државни железници на линијата Буде - Трондхeјм.
Thai Airways International Boeing 747-4D7 HS-TGP MUC 2015 03.jpg
Боинг 747-4Д7 на „Тајландски авиолинии“ како полетува од Минхен.
9 февруари 2018 10 февруари 2018
James Webb Space Telescope Mirrors Will Piece Together Cosmic Puzzles (30108124923).jpg
Главно огледало на вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ на НАСА.
Shakedown 2008 Figure 1a.jpg
Скијачка егзибиција на даска. Сен Совер, Квебек, Канада, 2008 г.
11 февруари 2018 12 февруари 2018
Groomed skirun from Seceda Val Gardena.jpg
Скијачка патека во долината Греден на Долмитите во Јужен Тирол, северна Италија.
H-sovetskaa-11-5249.jpg
Музеј на пеглата во Переслављ Залески, Јарославска област, Русија.
13 февруари 2018 14 февруари 2018
Small red damselflies (Ceriagrion tenellum) mating female typica.jpg
Мали црвени водни девици (Ceriagrion tenellum) како се парат.
Ron-Zacapa-XO.jpg
Шише висококвалитетен рум „Рон Сакапа XO“ од Гватемала.
15 февруари 2018 16 февруари 2018
2015 Chinese New Year Fashion Show, Sudirman Street, Yogyakarta, 2015-02-15 02.jpg
Студенти во Јогјакарта, Индонезија како прославуваат Кинеска Нова Година.
Canis latrans (Yosemite, 2009).jpg
Којот (Canis latrans lestes) во снег. Национален парк Јосемити, Калифорнија, САД.
17 февруари 2018 18 февруари 2018
Quebec Sprint Cross-country Skiing World Cup 2012 (4) V2.jpg
Емил Јенсон (Шведска) и Алексеј Петухов (Русија) на Светското првенство во скијачко трчање 2012–2013 во Квебек, Канада.
Highlight Towers Munich, February 2017 -01.jpg
Деловните кули „Хајлајт тауерс“ во Минхен, Германија.
19 февруари 2018 20 февруари 2018
30th St. Moritz Polo World Cup on Snow - 20140202 - Cartier vs Ralph Lauren 18.jpg
Натпревар во снежно поло помеѓу екипите на Картије (црвено) и Ралф Лорен (црно) на светското првенство 2014 во Санкт Мориц, Швајцарија.
Роза Лыгденова.JPG
Жена од монголскиот клан Сартули во селото Цагатуј, Бурјатија, Русија.
21 февруари 2018 22 февруари 2018
Dampfturbine Laeufer01.jpg
Работник како поставува перка на парна турбина во фабрика на „Сименс“, Германија.
First NASA ISINGLASS rocket launch.jpg
Испитувачка ракета „Блек Брајант IX“ на НАСА како се испалува од истрелно место во Алјаска.
23 февруари 2018 24 февруари 2018
Dutch Panzerhaubitz fires in Afghanistan.jpg
Испалување на холандска Панцерхаубица 2000 во Авганистан.
Cassius blue (Leptotes cassius theonus) underside.JPG
Касиусов бакарец (Leptotes cassius theonus) во Артемиса, Куба.
25 февруари 2018 26 февруари 2018
Prague 07-2016 Metro img5 LineB Andel.jpg
Метростаницата „Ангел“ во Прага.
Barania Góra - observation tower.jpg
Видиковец на планината Барања Гура. Шлески Бескиди, Полска.
27 февруари 2018 28 февруари 2018
RUS-2016-Aerial-SPB-Tauride Palace (crop).jpg
Поглед на Тавридскиот дворец во Санкт Петербург.
Panthera leo yawn (Kgalagadi, 2012).jpg
Лав (Panthera leo) како се проѕева.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот