Википедија:Избрана слика/2016/јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јуни 2016 година.


1 јуни 2016 2 јуни 2016
Stift Zwettl Kreuzgang Ost+Nordflügel 01.JPG
Источното и северното крило на конаците на Цветлската опатија, Долна Австрија
Mosasaurus ichthyosaurus.jpg
Реконструкција на изгледот на мозасаурусот. Насликал: Хајнрих Хардер (1858-1935).
3 јуни 2016 4 јуни 2016
Vista de Ágreda, España, 2015-01-02, DD 021.JPG
Стариот дел на Агреда во Кастиља и Леон, Шпанија. Во минатото бил значаен како стратешко место на тромеѓата на кралствата Кастиља, Арагон и Кралство Навара, и имал христијанско, исламско и еврејско население.
Green hairstreak (Callophrys rubi) 3.jpg
Капинова пеперутка (Callophrys rubi) во Астон Апторп, Англија.
5 јуни 2016 6 јуни 2016
Dülmen, Kirchspiel, Erdbeerfeld -- 2015 -- 6492-6.jpg
Насади на јагода во Кирхшил кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Narcissus poeticus Spechtensee 01.JPG
Бел нацрис (Narcissus poeticus)
7 јуни 2016 8 јуни 2016
Spechtensee gegen Nordosten 01.JPG
Езеорото Шпехтензе кај Вершахвалд во покраината Штаерска, Австрија.
Santuario de Las Lajas, Ipiales, Colombia, 2015-07-21, DD 21-23 HDR.jpg
Базиликата „Лас Лахас“ во Нарињо, Колумбија.
9 јуни 2016 10 јуни 2016
Indígenas contemplando Quito desde El Panecillo, Ecuador, 2015-07-22, DD 44.JPG
Староседелци како лупат пченка над Кито, Еквадор.
Faro, Chipiona, España, 2015-12-08, DD 16-18 HDR.JPG
Светилникот во Чипонија, во Андалузија, Шпанија. Со 62 м е највисок во земјата и еден од највисоките во светот. Им служи на бродовите што влегуваат во устието на реката Гвадалкивир.
11 јуни 2016 12 јуни 2016
Dülmen, Wildpark -- 2015 -- 8871-7.jpg
Есенско утро во природниот парк кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Cala Tío Ximo, Benidorm, España, 2014-07-02, DD 69.JPG
Поглед на плажата „Чичко Шимо“ (Тио Шимо) во Бенидорм, Валенсија, Шпанија.
13 јуни 2016 14 јуни 2016
Strandkörbe in Juliusruh bei Sonnenaufgang.jpg
Седалки на плажата во Јулиусру, на островот Риген, Германија.
Cementera, Yura, Perú, 2015-08-01, DD 129-131 HDR.JPG
Вечерен поглед на цементарницата во округот Јура, Перу.
15 јуни 2016 16 јуни 2016
Rügen, Beach at Sellin -- 2009 -- 1173.jpg
Седалки на плажата во Зелин на островот Риген, Германија.
Petrovsky Passage interior 06-2015.jpg
Внатрешност на стоковната куќа „Петровски пасаж“ (изг. 1906) во Москва.
17 јуни 2016 18 јуни 2016
Iglesia de San Francisco, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 171-173 HDR.JPG
Коработ на манастирската црква „Св. Франциск“ во Кито, Еквадор.
Salineras de Maras, Maras, Perú, 2015-07-30, DD 03-07 PAN.JPG
Соларницата во Марас, Перу, која се користи уште од времето на Инките.
19 јуни 2016 20 јуни 2016
Lobo marino (Zalophus californianus wollebaeki), Punta Pitt, isla de San Cristóbal, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-24, DD 11.JPG
Галапагоски морски лав (Zalophus californianus wollebaeki) на островот Сан Кристобал, Глаапагос.
Porta Macedonia, Skopie, Macedonia del Norte, 2014-04-16, DD 105.jpg
Порта „Македонија“ во Скопје.
21 јуни 2016 22 јуни 2016
Monasterio de San Martín, Santiago de Compostela, España, 2015-09-23, DD 43.jpg
Кораб на црквата во манастирот „Св. Мартин Борски“ (Сан Мартињо Пинарио) во Сантјаго де Компостела, Галиција, Шпанија.
Lagartija de lava de Galápagos (Microlophus albemarlensis), isla Santa Cruz, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-26, DD 19.JPG
Галапагоски лавник (Microlophus albemarlensis) на островот Санта Круз, Галапагос.
23 јуни 2016 24 јуни 2016
Torre de Hércules, La Coruña, España, 2015-09-25, DD 35-37 HDR.jpg
Поглед на светилникот „Херкулова кула“ во Ла Коруња, Галиција, Шпанија. Ова е втор светилник по големина во земјата и најстариот зачуван римски светилник, изграден во II век.
Puerto de Cotefablo, Huesca, España, 2015-01-07, DD 02-04 HDR.JPG
Тунелот „Котефабло“ меѓу Брото и Бјескас во Арагон, Шпанија, недалкеку од Пиринеите.
25 јуни 2016 26 јуни 2016
Roca de la Ley, Parque Nacional de Þingvellir, Suðurland, Islandia, 2014-08-16, DD 019.jpg
Легберг (букв. „Карпа на Законите“) во националниот парк Тингведлир, Исланд. Тука законодавните старешини претседавале со Алтингот (народното собрание) во средниот век.
Iglesia de San Salvador, Torla, Huesca, España, 2015-01-07, DD 02.JPG
Црквата „Св. Спас“ (Сан Салвадор), во Торла, Арагон, Шпанија.
27 јуни 2016 28 јуни 2016
Biblioteca Vasconcelos, Ciudad de México, México, 2015-07-20, DD 16-18 HDR.JPG
Библиотеката „Васконселос“ во градот Мексико, Мексико. Со својот огромен фонд и примоспособност, наречена е и „Мегабиблиотека“.
Zayapa (Grapsus grapsus), Las Bachas, isla Santa Cruz, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-23, DD 30.jpg
Црвена краба камењарка (Grapsus grapsus) на островот Сан Кристобал, Галапагос.
29 јуни 2016 30 јуни 2016
Ayuntamiento, La Coruña, España, 2015-09-25, DD 141-143 HDR.jpg
Градскиот дом на Ла Коруња, Галиција, Шпанија.
Lasiodora parahybana 2015 G1.jpg
Бразилски розов птицојад (Lasiodora parahybana)

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јуни 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот