Википедија:Избрана слика/2019/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2019 година.


1 февруари 2019 2 февруари 2019
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Heiliggrabkapelle -- 2017 -- 0008-14.jpg
Хорски клупи во Капелата на Светиот гроб во истоимениот манастир во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
Marmota monax UL 04.jpg
Шумски мрмот (Marmota monax) во Квебек, Канада.
3 февруари 2019 4 февруари 2019
Cámara de gas, nuevo crematorio, campo de concentración de Dachau, Alemania, 2016-03-05, DD 32-34 HDR.jpg
Гасна комора во концентрациониот логор Дахау кај Минхен.
White-throated Kingfisher in Ludhiana district, Punjab 03.jpg
Белоградо рибарче (Halcyon smyrnensis) во Пенџаб, Индија.
5 февруари 2019 6 февруари 2019
2016 Konica Auto S3 1.jpg
Фотоапарат „Коника Ауто S3“ од 1970-тите.
Schloss Augustusburg, Southern Facade, November 2017 -02.jpg
Јужен поглед на дворците Августусбург и Фалкенлуст во Брил, Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Комплексот е прогласен за светско наследство на УНЕСКО во 1984 г.
7 февруари 2019 8 февруари 2019
Pfarrwerfen Kirche Innenraum 01.jpg
Олтар на црквата „Св. Недела“ во Пфарверфен, Салцбург, Австрија.
Spb 06-2017 img01 Spit of Vasilievsky Island.jpg
Василевскиот Остров во Санкт Петербург од воздух.
9 февруари 2019 10 февруари 2019
Monjes de la Pacana, Chile, 2016-02-07, DD 26.JPG
Поглед на едена од огромните карпести образби „Пакански калуѓери“ настанити со силата на ветерот. Национален резерват „Лос Фламенкос“, северно Чиле.
Small red damselfly (Ceriagrion tenellum) female form melanogastrum.jpg
Алова водена девица (Ceriagrion tenellum) во Хемпшир, Англија.
11 февруари 2019 12 февруари 2019
Norderney, Weststrand, Hotel -- 2018 -- 1050.jpg
Хотелот „Вестшранд“ на островот Нордернај во Долна Саксонија, Германија.
Dülmen, Kirchspiel, BMW Mini -- 2016 -- 5129-35.jpg
Атомобил „Мини“ во Бернсте кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
13 февруари 2019 14 февруари 2019
Mallnitz Seebachtal Wasserfälle 02.jpg
Водопади кај Малниц, Национален парк Високи Таури, Корушка, Австрија.
Hippeastrum intokazi 01.jpg
Бели јатрви (Hippeastrum) од сортата „интокази“.
15 февруари 2019 16 февруари 2019
Maximilianeum Munich at Night, March 2018.jpg
Вечерен поглед на зданието „Максимилијанеум“ — дом на баварското собрание во Минхен.
Mansión Masoudieh, Teherán, Irán, 2016-09-17, DD 58.jpg
Петте зданија на дворецот Масудија, во Техеран, Иран. Тука е сместена првата државна библиотека и музеј, отворени на почетокот на XX век.
17 февруари 2019 18 февруари 2019
Landscape in Peyriac-de-Mer, february 2018 (05).jpg
Дрвен мост преку солена бара во Перјак де Мер, Франција.
Lion (Panthera leo) old male Chobe.jpg
Лав (Panthera leo, мажјак) во Националниот парк Чобе, северна Боцвана.
19 февруари 2019 20 февруари 2019
Bayerisches Nationalmuseum Munich, April 2018.jpg
Баварскиот национален музеј во Минхен — еден од најважните музеи на украсна уметност во Европа и меѓу најголемите ликовни музеи во Германија.
Village weaver (Ploceus cucullatus cucullatus) female.jpg
Селски ткајач (Ploceus cucullatus cucullatus, женка) во Гамбија.
21 февруари 2019 22 февруари 2019
Salar de Uyuni, Bolivia, 2016-02-04, DD 16-18 HDR.JPG
Отсјај во Ујунската Солница на изгрејсонце. Покраина Даниел Кампос во департманот Потоси, југозападна Боливија, недалеку од Андите. Ова е најголемата солница во светот.
Eberndorf Köcking Sonnenblumenfeld Biohof Tomic 18072014 0792.jpg
Сончоглед во поле кај Еберндорф (Добра Вас), Корушка, Австрија.
23 февруари 2019 24 февруари 2019
Mi-35 8044.JPG
Хеликоптер „Ми-24/Ми-35“ на Чешкото воено воздухопловство.
Attacus taprobanis-Kadavoor-2018-07-07-001.jpg
Пауновец од видот Attacus taprobanis, мажјак.
25 февруари 2019 26 февруари 2019
Loft 1750-60 Telemark NFM (3).jpg
Плевна кај Виње во Телемарк, Норвешка.
Botanical Garden, Moscow.jpg
Главната ботаничка градина во Москва.
27 февруари 2019 28 февруари 2019
Zoe Lyons Cigar Wink High Res.jpg
Британската комичарка Зои Лајонс.
Catedral de San Sarkis, Teherán, Irán, 2016-09-17, DD 66-68 HDR.jpg
Кораб на ерменската катедрала „Св. Сергиј“ во Техеран, Иран.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2019 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот