Википедија:Избрана слика/2020/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јануари 2020 година.


1 јануари 2020 2 јануари 2020
Red-billed oxpecker (Buphagus erythrorhynchus) on impala (Aepyceros melampus).jpg
Црвеноклун говедар (Buphagus erythrorhynchus) како седи на импала (Aepyceros melampus). Национален парк Чобе, Боцвана.
Puesta de sol, Tok, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-28, DD 189-191 HDR.jpg
Залез над шума во Ток, Алјаска.
3 јануари 2020 4 јануари 2020
Beinn an Dothaidh in morning sun, Scotland.jpg
Утрински поглед на планината Бен ан Дои (1.004 м) во Шкотските Гори.
Gran Palacio del Kremlin, Moscú, Rusia, 2016-10-03, DD 28-29 HDR.jpg
Вечерен поглед на Големиот Кремљски дворец — некогашна резиденција на рускиот цар во Москва.
5 јануари 2020 6 јануари 2020
CDU Wahlkampfplakat - kaspl018.JPG
Плакат на Конрад Аденауер (1876 – 1967) — првиот канцелар на Западна Германија и прв водач на Демохристијанскиот сојуз (ЦДУ).
Dülmen, St.-Viktor-Kirche, Innenansicht, Altar -- 2018 -- 0552-6.jpg
Олтар на црквата „Св. Виктор“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
7 јануари 2020 8 јануари 2020
Johannes Wilhjelm, Skagens gamle kirke. Nat, 1910. SKM1393, Skagens Kunstmuseer.jpg
Старата црква во Скаген. Ноќ (1910) од данскиот сликар Јоханес Вилјелм.
Anfiteatro de Pula, Croacia, 2017-04-16, DD 35.jpg
Амфори изложени во подрумот на римскиот амфитеатар во Пула, Хрватска.
9 јануари 2020 10 јануари 2020
Paradise shelduck portrait, New Zealand.jpg
Рајска утва (Tadorna variegata, женка). Ботаничка градина во Крајстчерч, Нов Зеланд.
Ansberg Veitskapelle 1060027-PSD.jpg
Поклоничката капела „Св. Вид“ на Ансберг кај Ебенсфелд во Баварија, Германија.
11 јануари 2020 12 јануари 2020
Bee balm seedhead (70424).jpg
Семени главици на пчелина мелемка (Monarda didyma).
Flensburg 50 Pfg 1920.jpg
Вонредна банкнота (50 фенинзи) од 1921 г. на која е претставено народното гласање од 14 март 1920 г. во кој е решено Фленсбург да остане во Германија.
13 јануари 2020 14 јануари 2020
Gampern Kirche Flügelaltar 01.jpg
Крилест олтар во енориската црква во Гамперн, Горна Австрија. Мајстор: Линхарт Астл, 1490–1500 г.
Líneas de Nazca, Nazca, Perú, 2015-07-29, DD 52.JPG
„Колибри“ — еден од геоглифите на познатите Наскански линии во пустината Сечура, јужно Перу.
15 јануари 2020 16 јануари 2020
MosMetro Krasnopresnenskaya asv2018-01.jpg
Метростаницата „Краснопресненскаја“ во Москва.
Brooklyn Glass (32606)a.jpg
Стаклар во работилница. Бруклин, Њујорк.
17 јануари 2020 18 јануари 2020
Quackenschloss mit Eiszapfen 2140120 HDR-2.jpg
Пештерата Квакеншлос кај Визенттал во Горна Франконија, Германија.
Pyrit 01.jpg
Минеталот пирит, наречен и „злато на будалата“.
19 јануари 2020 20 јануари 2020
Castillo de Montuenga, Montuenga de Soria, Soria, España, 2017-05-23, DD 04.jpg
Остатоци од замокот Монтуенга (XI век) кај Монтуенга де Сорија во покраината Сорија, Шпанија.
ET Axum asv2018-01 img03 Abba Pentalewon.jpg
Православен поп со етиопски крстови во манастирот „Св. Пантелејмон“ кај Аксум, Етиопија.
21 јануари 2020 22 јануари 2020
Comme des Garcons at the Met (62473).jpg
Модна облека од марката „Ком де гарсон“ изложена во музејот „Метрополитен“, Њујорк, 2017 г.
Balloon over Luxor - Egypt denoised.jpg
Балон во мугри над Луксор, Египет.
23 јануари 2020 24 јануари 2020
2007-06-16 Veritas RS (05b), Bj. 1948, Start-Nr. 97 (ausgangs Brünnchen) ret.jpg
„Веритас РС“ на трка на стари автомобили околу патеката Нирбургринг, 2007 г.
Badaling China Great-Wall-of-China-01.jpg
Кинескиот Ѕид кај Бадалинг.
25 јануари 2020 26 јануари 2020
Isla del Pescado, Salar de Uyuni, Bolivia, 2016-02-04, DD 42.JPG
Поглед на Ујунската Солница со околните планини и џиновски кактуси во департманот Потоси, југозападна Боливија.
Ugandan defassa waterbuck (Kobus ellipsiprymnus defassa) juvenile male.jpg
Голема мочуришна антилопа (Kobus ellipsiprymnus defassa) во Националниот парк Кралица Елизабета, Уганда.
27 јануари 2020 28 јануари 2020
Quedlinburg asv2018-10 img03 Castle.jpg
Опатијата во Кведлинбург, Саксонија-Анхалт, Германија.
Forest road Slavne 2017 G8.jpg
Шумски пат кај Славне во Виничката област, Украина
29 јануари 2020 30 јануари 2020
Aminah Cendrakasih, c. 1959, by Tati Photo Studio.jpg
Индонезиската глуммица Аминах Чендракасих кон крајот на 1950-ите.
Нерпичий взгляд.jpg
Прстенеста фока (Pusa hispida) во Лаптевското Море кај островот Голем Бегичев, Јакутија, Русија.
31 јануари 2020
Vista de Seattle, Washington, Estados Unidos, 2017-09-02, DD 07-08 HDR.jpg
Поглед на градот Сиетл од облакодер.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јануари 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот