Луксор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Luxor
الأقصر (арапски)
Врв: Прв пилон во Областа на Амун – Ре, Втората слика од лево: Поглед на храмот Луксор сликана вечерно време, Втората слика од десно: Колоси од статуата на Мемнон, Средина лево: Столбови од археолошкото место Големата ипостилна сала, Средина десно: Храмот Хатшепсут во Деир ел – Бахри, Четвртата слика лево: Статуата на Рамзес II во Храмот Карнак, Четвртата слика десно: Обелискот во Храмот Карнак, Најдолната слика: Поглед на археолошкото место Столбовите од Големата испотилна сала
Врв: Прв пилон во Областа на Амун – Ре, Втората слика од лево: Поглед на храмот Луксор сликана вечерно време, Втората слика од десно: Колоси од статуата на Мемнон, Средина лево: Столбови од археолошкото место Големата ипостилна сала, Средина десно: Храмот Хатшепсут во Деир ел – Бахри, Четвртата слика лево: Статуата на Рамзес II во Храмот Карнак, Четвртата слика десно: Обелискот во Храмот Карнак, Најдолната слика: Поглед на археолошкото место Столбовите од Големата испотилна сала
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Egypt" nor "Шаблон:Location map Egypt" existsместоположбата на Луксор во Египет
Координати: 25°41′N 32°39′E / 25.683° СГШ; 32.650° ИГД / 25.683; 32.650Координати: 25°41′N 32°39′E / 25.683° СГШ; 32.650° ИГД / 25.683; 32.650
Земја Египет
ГоверноратаЛуксор
Површина[1]
 • Вкупна416 км2 (161 ми2)
Надм. вис.&1000000000000007600000076 м
Население (2012)[2]
 • Вкупно506.588
 • Густина1,200/км2 (3,200/ми2)
Поштенски код85511
Повик. бр.(+20) 95
Мреж. местоwww.luxor.gov.eg

Луксор (/ˈlʌk.sɔr/ or /ˈlʊk.sɔr/;[3] арапски: الأقصر al-Uqṣur ; Egyptian Arabic: Loʔṣor  Предлошка:IPA-arz; Sa'idi Arabic: Logṣor  Предлошка:IPA-arz) е град во горен (јужен) Египет и е центар на Говерноратот Луксор. Населението брои 487,896 жители (проценка од 2010 г.),[2] со приближна површина од 416 square kilometres (161 ми).[1] Како наоѓалиште од древен египетски град од Теба,[4] често Луксор е карактеризиран како "светски најголем музеј на отворено", иако урнатините на комплекси од храмот во Карнак и Луксор стојат врз модерен град. Веднаш спротивното, од другата страна на реката Нил, лежат споменици, храмови и гробници на западниот брег Некрополис, кои ги вклучуваат и Долината на Кралевите и Долината на Кралиците. Илјадници туристи од цел свет доаѓаат годишно да ги посетат овие споменици, придонесувајќи со голем дел за економијата за современ град.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името Луксор доаѓа од арапскиот јазик al-quṣūr (القصور), lit. "палатите,"од 'мн.од qaṣr (قصر), кој е заемка од латинскиот castrum "утврден камп".[5]

Историја[уреди | уреди извор]

Фараонска статуа во храмот Луксор

Луксор е древен град на Теба, најголемиот центар во Египет во текот на Новото Кралство и величествен град на богот Амон – Ра. Во древни египетски текстови градот се смета за w3s.t (приближно изговарање: "Васет"), што значи "град од жезол" и исто како t3 ip3t (конвенционално изговорено како "ta ipet" и со значење "светилиште") и потоа, во подоцнежниот период, Грците го нарекуваат Тебаи и Романците после нив го напрекуваат Тебае. Теба исто така е познат "градот на стотте порти", понекогаш нарекуван "јужен Хелиополис" ('Iunu-shemaa' на Древен Египетски), за да се разликува од градот Луну или Хелиополис, главното место на идолопоклонство за богот Ре на север. Исто така често се однесува на niw.t, што едноставно значи "град", и е еден од само трите градови во Египет за кои беше употребена оваа именка (другите два се Мемфис и Хелиополис); и исто така е наречен niw.t rst, "јужен град", како кајјужен од нив.

Важноста на градот започнала исто толку рано колку и 11. Династија,кога градот прераснал во напреден град, познат по неговиот висок општествен статус и раскош, но исто така и како центар за мудрост, уметност, религиозна и политичка надмоќ.[6] Монтухотеп II кој го обедини Египет по невојлите од првиот посреднички период донел стабилност во земјата со што градот растел со реноме. Фараоните од Новото Кралство во нивните експедиции до Куш, денес во северен Судан, и до земјата на Канаан, Феникија и Сирија го видоа градот како акумулира огромно богатство и станува познат, дури и на светската скала.[6] Теба игра главна улога во истерување на инвазиските сили на Хајксос од горен Египет, и од времето на 18. Династија сè до 20. Династија, градот прераснал во најголем политички, религиозен и воен центар на древен Египет.

Градот привлекувал народи како Вавилонците, Митаните, Хитите од Анатолија (денешна Турција), Канаанитите од Угарит, Феникијците од Библос и Тир, Миноанците од островот Крит.[6] Дури и хититскиот принц од Анатолија дошол да се ожени со вдовицата на Тутанкамон, Анкесенамон.[6] Политичката и воената важност на градот, сепак, избледила во текот на доцниот период, со тоа што повеќе градови во северен Египет ја замениле Теба како политички центар, како што се Бубастис, Саис и на крајот Александрија.

Сепак, како град на богот Амон – Ра, Теба останал религиозен центар на Египет сè до Грчкиот период.[6] Главниот бог на градот е Амон, кој бил обожаван заедно со неговата жена, божицата Мут, и нивниот син Консу, бог на месечината. Со издигнувањето на Теба како најважен град во Египет, локалниот бог Амон се издигнал исто така и како значаен и се поврзал со богот на сонцето Ра, на тој начин создавајќи нов “крал на боговите”'Амон – Ра. Неговиот голем храм во Карнак северно од Теба, претставува најважниот храм во Египет сè до крајот на антиката.

Подоцна, градот го нападнал асирскиот император Асурбанипал кој го сместил либискиот принц на престолот, Псаметикус.[6] Градот Теба бил под рушевини, но и опаднал во значење. Сепак, Александар Македонски пристигнал во храмот на Амун, каде статуата на богот беше префрлена од Карнак во текот на фестивалот Опет, големиот религиозен собор.[6] Големината на Теба сè уште ќе остане место на спиритуалноста и ќе привлекува бројни христијански монаси во Римското Кралство кои основале манастири во неколку древни споменици вклучувајќи го храмот Хатшепсут, денес нарекуван Деир ел – Бахри ("северен манастир").[6]

Клима[уреди | уреди извор]

Копен – Гајгер систем за класификација на клима ја класифицира нејзината клима како жешка -пустинска. Луксор, Миња, Сохаг, Кена и Асјут ја имаат најголема разлика во температурите помеѓу денови и ноќи од кој било град во Египет, со речиси 16 °C разлика. Дополнително, Асван и Луксор имаат најжешки летни денови од кој било друг град во Египет.[7] Врнежите во Луксор е ретки.

Нависоката температура забележана е на 15 мај 1991 г., која изнесувала 50 °C а најниската температура е на 6 февруари 1989 г., која изнесувала -1 °C.[8]

Климатски податоци за Luxor
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 33
(91)
37
(99)
43
(109)
46
(115)
50
(122)
50
(122)
49
(120)
49
(120)
46
(115)
44
(111)
30
(86)
37
(99)
50
(122)
Прос. висока °C (°F) 23
(73)
25.4
(77.7)
27.4
(81.3)
35
(95)
39.2
(102.6)
41.4
(106.5)
41.1
(106)
40.4
(104.7)
38.8
(101.8)
35.3
(95.5)
28.9
(84)
24.4
(75.9)
33.36
(92)
Сред. дневна °C (°F) 15.0
(59)
16.2
(61.2)
20.5
(68.9)
25.6
(78.1)
29.6
(85.3)
32.2
(90)
32.3
(90.1)
31.8
(89.2)
29.7
(85.5)
25.9
(78.6)
20.8
(69.4)
16.1
(61)
24.64
(76.36)
Прос. ниска °C (°F) 7.0
(44.6)
8.1
(46.6)
12.4
(54.3)
16
(61)
20.2
(68.4)
22.6
(72.7)
23.6
(74.5)
23.2
(73.8)
21.3
(70.3)
17.3
(63.1)
13.4
(56.1)
8.1
(46.6)
16.1
(61)
Најниска забележана °C (°F) −1
(30)
−1
(30)
1
(34)
6
(43)
12
(54)
12
(54)
15
(59)
13
(55)
13
(55)
10
(50)
1
(34)
0
(32)
−1
(30)
Прос. врнежи мм (ин) 0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
0
(0)
1
(0.04)
0
(0)
0
(0)
1
(0.04)
Прос. релативна влажност (%) 55 47 39 31 29 27 30 33 37 43 51 57 39.92
Сред. бр. сончеви часови дневно 9 10 10 10 11 12 12 12 11 10 10 9 10.5
Извор бр. 1: Climate Charts[9]
Извор бр. 2: Voodoo Skies for record temperatures,[8] Weather2Travel for sunshine[10]

Економија[уреди | уреди извор]

Улиците на Луксор во 2004 г.
Пазарот на отворено во Луксор

Економијата на Луксор,како онаа на многу други египетски градови, зависи многу од туризмот. Голем број луѓе исто така работат земјоделство, особено шеќерна трска.

Локалната економија, зависна од туризмот, беше многу погодена со масакрот во Луксород 1997г., во која целосна бројка од 64 луѓе (вклучувајќи 59 туристи) беа убиени, во времето на најлошиот терористички напад во Египет (пред терористичките напади на Шарм ел – Шеик).[11] Масакрот го намалил бројот на туристи за неколку години.[12] По Арапската пролет од 2011г., туризмот во Египет значително опаднал, повторно засегнувајќи ги локалните туристички пазари.

За да се надополни дефицитот од приходот, многумина ја одгледуваа нивната храна. Козјо сирење, гулаби, дотиран и домашно – испечен леб и домашно одгледани домати се секојдневните продукти помеѓу поголемиот дел од жителите.

Развој на туризмот[уреди | уреди извор]

уличен пазар
Винтер Палас Хотел

Контроверзниот туристички развоен план цели да го промени Луксор во огромен музеј на отворено. Мастер планот предвидува нови патишта, хотели со пет ѕвезди, гламурозни продавници и IMAX театар. Главната атракција е 11 милиони вреден проект за да ја откопа и обнови 2.7 kiloметарs (8,858 ст 3.2 ин)* долгата Авенија на Сфингите што некогаш ги поврзувала храмовите Луксор и Карнак. Древниот церемонијален пат го изградил фараонот Аменхотеп III и го зел неговиот краен израз под Нектанеб I во 400 п.н.е. Преку илјада статуи на сфинги го поредуваа патот кој сега се ископува, а претходно бил покриен со тиња, домови, џамии и цркви. Ископувањето започна некаде 2004 г.[13]

Падот на балонот во Луксор во 2013 година[уреди | уреди извор]

Деветнаесет азиски и европски туристи погинаа кога рано во вторникот на 26 февруари 2013 г., балон на загреан воздух се сруши во близина на Луксор пропратен со експлозија. Тоа беше една од најлошите несреќи во кои се вклучени туристи во Египет и веројатно ја турна туристичката индустрија подлабоко во рецесија. Во мртвите се вбројуваат и француски, британски, унгарски, јапонски државјани и девет туристи од Хонгконг.[14]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Транспоррт[уреди | уреди извор]

Луксор го опслужува Меѓународниот аеродром на Луксор.

Меѓународниот аеродром во Луксор

Во 1998 г., беше отворен мост, неколку километри нагоре од главниот град на Луксор, овозможувајќи подготвен пристап од земја од исторниот брег до западниот брег. Сепак,традиционално, преминувањата на реката се домен од неколку ферибот служби. Така наречениот 'локален ферибот' (исто така познат како 'Национален Ферибот') продолжува да управува од земја спротивно од храмот на Луксор. Единствената цена (Јуни 2008 г.) е 1 L.E. – една Египетска фунта –по патник за странци. Египетските државјани плаќаат само ¼, 25 пиастери. Овој ферибот главно го користи месните жители иако голем број странци го користат.

Железничката станица во Луксор

Страните на западниот брег се подалеку отколку што си мислите и затоа ќе имате потреба од превоз – на пример такси возачите им се проближуваат на ферибот- патниците и се препорачува цената да се преговара претходно. Исто така постојат и локални автомобили кои возат до некои споменици за 25 пиастри, иако туристите ретко ги користат. Друга можност, моторните чамци ги обиколуваат двата брега од реката Нил цел ден овозможувајќи побрзо, но поскапо преминување на другата страна за 5 Л.Е.

Градот Луксор на источниот брег има неколку автобуски линии кои главно ги користат мештаните. Туристите често се потпираат на коњски кочии, наречени "calèches," за превоз или обиколка околу градот. Не барајте од возачите на calèche да одат на западниот брег, затоа што е многу далеку за коњите, или пак да не спомнувам дека е нелегално. Таксистите се многубројни и со релативни цени, а откако владата нареди дека такси возачите постари од дваесет години нема да им биде вратена дозволата, сега има многу современи такси со клима. Неодамна, беа изградени нови патишта во градот за да се справат со порастот на сообраќајот.

За национално патување долж линијата на Нил, железничката служба се обраќа неколкупати дневно. Исто така можат да се земаат утринскиот воз и возот со спиење од железницата која се наоѓа околу Предлошка:400m од храмот Луксор. Линијата се обарќа помеѓу неколку главни одредишта, вклучувајќи го Каиро на север и Асван на југ.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на градови двојници и збратимени градови во Египет

Градови двојници — Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Луксор е збратимен со:

Знаменитости од современ Луксор[уреди | уреди извор]

Источен брег
Панорамски поглед на големата ипостилна сала во областа на Амун Ре
Западен брег

Галерија[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед од внатрешноста на храмот Луксор, веднаш внатре во влезот. Абу Хагаг Џамија, изградена над рушевините , се наоѓа на лево.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „luxor.gov.eg“. Архивирано од изворникот на 2007-06-09. Посетено на 2014-05-11.
 2. 2,0 2,1 „World Gazetteer - Egypt: largest cities and towns and statistics of their population“. Архивирано од изворникот на 10 December 2012. (retrieved 2010-7-27)
 3. Merriam-Webster's Collegiate Dictionary, Eleventh Edition. Merriam-Webster, 2007. p. 1557
 4. „Luxor, Egypt“. Архивирано од изворникот на 2013-04-19. Посетено на 2014-05-11.
 5. Online Etymology Dictionary: Luxor
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 „History of Luxor (Thebes)“. Sacred Destinations. Архивирано од изворникот на 2008-10-13. Посетено на December 1, 2008.
 7. „Egypt Climate Index“. Посетено на 20 June 2013.
 8. 8,0 8,1 „Luxor, Egypt“. Voodoo Skies. Посетено на 21 June 2013.
 9. „Luxor, Egypt: Climate, Global Warming, and Daylight Charts and Data“. Climate Charts. Посетено на 9 July 2013.
 10. „Luxor Climate and Weather Averages, Egypt“. Weather2Travel. Посетено на 15 August 2013.
 11. Shock in Sharm 23 July, Serene Assir, Al-Ahram Weekly
 12. "Solidly ahead of oil, Suez Canal revenues, and remittances, tourism is Egypt's main hard currency earner at $6.5 billion per year." (in 2005) ... concerns over tourism's future accessed 27 September 2007
 13. McGrath, Cam (2011-06-16). „Mideast: Sphinx Avenue Paved With Bitter Memories — Global Issues“. Globalissues.org. Посетено на 2011-09-16.
 14. (Times of India, Indore, MP, India edition Wed, Feb. 27, 2013)
 15. „Baltimore City Mayor's Office of International and Immigrant Affairs - Sister Cities Program“. Архивирано од изворникот на 2008-08-07. Посетено на 2009-07-18.
 16. 友好城市 (Friendly cities), 市外办 (Foreign Affairs Office), 2008-03-22. (Translation by Google Translate.)
 17. 国际友好城市一览表 (International Friendship Cities List), 2011-01-20. (Translation by Google Translate.)
 18. 友好交流 (Friendly exchanges), 2011-09-13. (Translation by Google Translate.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Egypt's largest cities by population Предлошка:Sa'id / Upper Egypt Main Cities Предлошка:Governorates capital of Egypt Предлошка:Landmarks of Luxor Предлошка:Ancient Egypt topics