Џамија Абу Хагаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 25°42′00″N 32°38′22″E / 25.70000° СГШ; 32.63944° ИГД / 25.70000; 32.63944

Џамија Абу Хагаг
Egypt.LuxorTemple.04.jpg
Основни податоци
МестоЛуксор, Египет
ПрипадностИслам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Абу Хагаг е муслимански храм кој се наоѓа во Луксор, Египет. Оваа џамија се наоѓа во урантините на Луксорскиот замок, кој датира од времето на фараон Аменхотеп III.


Abu el-Haggag R01.jpg
Abu el-Haggag R03.jpg