Џамија Абу Хагаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џамија Абу Хагаг
Egypt.LuxorTemple.04.jpg
Основни податоци
Место Луксор, Египет
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Абу Хагаг е муслимански храм кој се наоѓа во Луксор, Египет. Оваа џамија се наоѓа во урантините на Луксорскиот замок, кој датира од времето на фараон Аменхотеп III.


Abu el-Haggag R01.jpg
Abu el-Haggag R03.jpg