Џамија Ал-Рифаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Рифаи
Cairo(js).jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Џамија Ал-Рифаи

Џамијата Ал-Рифаи (арапски:مسجد الرفاعى) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Објектот се наоѓа до медресата на султан Хасан[1] и била изградена околу 1361 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Samir, Salwa (4 October 2012). „Meeting a royal family at Al-Rifa'i“. The Egyptian Gazette. Посетено на 16 July 2013.