Џамија Салар и Сангар Ал Гавали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Џамија Салар & Сангар Ал Гавали
Tomb of salar and sangar and al-gawli.jpg
Основни податоци
МестоЕгипет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Салар & Сангар Ал Гавали (арапски:?) е муслимански храм кој се наоѓа во Египет. Била изградена во 1304 година.