Прејди на содржината

Универзитет „ел-Азхар“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Азахар Универзитет
الأزهر الشريف
Al-ʾAzhar al-Šarīf
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија универзитет

Универзитетот Ал Азхар (арапски:الأزهر الشريف) е една од водечките образовни установи во Каиро, Египет. Овој објект бил граден во времето на шиитската фатимитска династија (909-1171) чија престолнина се наоѓала во Каиро. Во склопот на овој објект се наоѓа и џамијата Ал-Азхар , а своето име го добила по ќерката на пророкот Мухамед, Фатими Ал-Захри. Изградбата на џамијата започнала во 969 година а била завршена две години подоцна, во 971 година. Самиот универзитет бил отворен во 988 година, каде бил проучуван шиитскиот ислам. Кон крајот на средниот век, универзитетот станал сунитски. На овој универзитет можат да се запишат само исламски верници. Во склопот на овој објект се наоѓа и библиотека, која има 99 062 книги.