Џамија Амр Ибн Ал-Ас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Салих Талаи
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Припадностислам
Осветен642
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Амр Ибн Ал-Ас (арапски:تاج الجوامِع или „Круна на џамиите“[1]) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект бил изграден во 642 година, и се смета дека оваа е една од првите џамии кои биле изградени во Египет[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Amr Ibn Al-As Mosque“. sis.gov.eg. 20 Jul 2009. Архивирано од изворникот на 8 May 2019. Посетено на 16 May 2020.
  2. Behrens-Abouseif, Doris (1993). „Early Islamic Architecture in Cairo“. Islamic Architecture in Cairo: An Introduction,. The American University in Cairo Press. стр. 47.