Сина џамија (Каиро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сина џамија
Blue-mosque-bradybd.JPG
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
КоординатиКоординати: 30°02′10″ СГШ; 31°15′36″ ИГД / 30.036° СГШ; 31.260° ИГД / 30.036; 31.260
ПрипадностИслам
Осветен1347
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2008


Сината џамија (арапски:?‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект бил изграден во 1347 година. Во текот на 2008 година била реновирана.