Сина џамија (Каиро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сина џамија
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
КоординатиКоординати: 30°02′10″ N; 31°15′36″ E / 30.036° СГШ; 31.260° ИГД / 30.036; 31.260
Припадностислам
Осветен1347
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2008

Сината џамија (арапски:?‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект бил изграден во 1347 година. Во текот на 2008 година била реновирана.