Џамија Ал-Салих Талаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ал-Салих Талаи
Mosque of Salih Talai from above.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Салих Талаи (арапски:مسجد الصالح طلائع ) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет.