Џамија Ал-Хаким

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Хаким
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Ал-Хаким е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект бил изграден во периодот од 990 до 1013 година[1][2], во времето на Фатимидите. Се одликува со исклучителната архитектура на минареата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bloom, Jonathan M. (1983). „The Mosque of al-Ḥākim in Cairo“. Muqarnas. 1: 15–36. doi:10.2307/1523069. JSTOR 1523069.
  2. King, James Roy (1984). „The Restoration of the Al-Ḥākim Mosque in Cairo“. Islamic Studies. 23 (4): 325–335. ISSN 0578-8072. JSTOR 20847278.