Џамија Мухамед Али

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Мухамед Али Паша
مسجد محمد علي
Mohammed-ali-basha-mosque.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
КоординатиКоординати: 30°1′43″N 31°15′35″E / 30.02861° СГШ; 31.25972° ИГД / 30.02861; 31.25972
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Мухамед Али Паша (арапски:مسجد محمد علي) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет, и е посветена на Мухамед Али Паша, управник на вилаетот Египет од [1830]- 1848 година. Џамијата била изградена во 1848 година, а комплетирана во 1857 година. Архитект на оваа отоманска џамија бил Јусуф Бушнак, земајки инспирација од Џамија Јени во Истанбул. Оваа џамија била на повеќепати обновувана, во 1931 и 1939 година.