Џамија Мадреса Султан Хасан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамијата-Мадреса Султан Хасан
Kairo Sultan Hassan Moschee BW 1.jpg
Основни податоци
МестоКаиро Египет
КоординатиКоординати: 30°01′55″ N; 31°15′22″ E / 30.032° СГШ; 31.256° ИГД / 30.032; 31.256
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата-Мадреса Султан Хасан (арапски:?) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект започнал да се гради во 1356 година а бил завршен седум години подоцна, во времето на султан Хасан Бин Ал-Насир Мухамед бин Калавин, како џамија и исламско училиште. За време на нејзината градба, едно од минарето се срушило при што загинале околу 300 луѓе.