Џамија Мадреса Султан Хасан

Координати: 30°01′55″N 31°15′22″E / 30.032° СГШ; 31.256° ИГД / 30.032; 31.256
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамијата-Мадреса Султан Хасан
Основни податоци
МестоКаиро Египет
Координати30°01′55″N 31°15′22″E / 30.032° СГШ; 31.256° ИГД / 30.032; 31.256
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата-Мадреса Султан Хасан (арапски:?) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет, и се смета за еден од најимпресивните историски споменици во Каиро денес[1][2][3]. Овој објект започнал да се гради во 1356 година а бил завршен седум години подоцна, во времето на султан Хасан Бин Ал-Насир Мухамед бин Калавин, како џамија и исламско училиште. За време на нејзината градба, едно од минарето се срушило при што загинале околу 300 луѓе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Behrens-Abouseif, Doris (2007). Cairo of the Mamluks : a history of the architecture and its culture (null. изд.). London: I.B. Tauris. стр. 201–213. ISBN 978-1-84511-549-4.
  2. Williams, Caroline (2018). Islamic Monuments in Cairo: The Practical Guide (7. изд.). Cairo: The American University in Cairo Press.
  3. O'Kane, Bernard (2016). The Mosques of Egypt. Cairo: The American University in Cairo Press.