Џамија Султан Ал-Нашир Мухамед Ибн Квалаун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамијата Султан Ал-Нашир Мухамед Ибн Квалаун
QalaunMosque1.jpg
Основни податоци
Место Каиро Египет
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Султан Ал-Нашир Мухамед Ибн Квалаун (арапски:مدرسة الناصر محمد بن قلاوون) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Овој објект започнал да се гради во 1318 година.