Џамија Ел-Мурси Абул Абас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ел-Мурси Абул Абас
جامع المرسي أبو العباس
Abu el-Abbas el-Mursi Mosque in Alexandria.jpg
Основни податоци
Место Александрија, Египет
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамија Ел-Мурси Абул Абас (арапски:جامع المرسي أبو العباس‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Александрија, Египет.