Џамија Ел-Мурси Абул Абас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ел-Мурси Абул Абас
جامع المرسي أبو العباس
Основни податоци
МестоАлександрија, Египет
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамија Ел-Мурси Абул Абас (арапски:جامع المرسي أبو العباس‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Александрија, Египет. Послужила како клучна инспирација за многу поголемата џамија Шеик Зајед во Абу Даби, завршена во 2007 година по повеќе од една деценија градежна работа[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „7 Facts You Must Know About Sheikh Zayed Grand Mosque“. MSN News. 12 март 2021.
  2. Vanessa Chiasson (15 ноември 2019). „8 Of The Most Beautiful Places In Abu Dhabi“. Travel Awaits.