Википедија:Избрана слика/2018/декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец декември 2018 година.


1 декември 2018 2 декември 2018
Casino de Constanza, Constanza, Rumania, 2016-05-27, DD 01-03 HDR.jpg
Казиното на црноморскиот брег во градот Констанца, Романија. Изградено е во 1910 г. во стилот на сецесијата.
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Heiliggrabkapelle -- 2017 -- 0015-21.jpg
Олтар во Капелата на Светиот Гроб при манастирот во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
3 декември 2018 4 декември 2018
Šiauliai Cathedral Interior 1, Šiauliai, Lithuania - Diliff.jpg
Внатрешност на катедралата „Св. Петар и Павле“ во Шјауљај, Литванија, изградена на почетокот од XVIII век.
Bielerhöhe - Barbarakapelle - Brunnen 02.jpg
Чешма кај капелата „Св. Варвара“ на превојот Билерхее, Предарлска, Австрија.
5 декември 2018 6 декември 2018
Kleinarl Jägersee 20180209.jpg
Замрзнатото Ловџиско Езеро (Јегерзе) кај Клајнарл, Австрија.
Variegated grasshopper (Zonocerus variegatus).jpg
Шарен скакулец (Zonocerus variegatus) во Гана. Утре земјата го одбележува Денот на земјоделецот.
7 декември 2018 8 декември 2018
Mezquita de Malek, Kerman, Irán, 2016-09-22, DD 20-22 HDR.jpg
Свод во Кралската џамија — најстара и најголема во градот Керман, Иран.
Maria Gail Kirche Flügelaltar 02.jpg
Крилест олтар на црквата „Пресв. Богородица Зиљска“ во Филах (Бељак), Корушка, Австрија. Непознат мајстор, 1515 г.
9 декември 2018 10 декември 2018
Courtyards of SPB 03.jpg
Типично двориште на Василевскиот Остров во Санкт Петербург.
Neuberger Münster Innenraum 01.jpg
Внатрешност на манастирската црква во Нојберг на Мирц, Штаерска, Австрија.
11 декември 2018 12 декември 2018
Bonn, Post-Tower -- 2017 -- 2128 (bw).jpg
Поштенската кула во Бон, Германија.
Edvard Munch - Madonna - Google Art Project.jpg
Мадона (1895–1902) — дело на норвешкиот експресионистички сликар Едвард Мунк (1863–1944).
13 декември 2018 14 декември 2018
Phimeanakas, Angkor Thom, Camboya, 2013-08-16, DD 12.jpg
Хиндуистичкиот храм „Пимеанакас“ (X век) во древниот град Ангкор, Камбоџа.
Sadhu in Janaki Temple, Janakpur-September 22, 2016-IMG 7437.jpg
Испосник (саду) како седи на земја пред храмот во Џанакпур, Непал.
15 декември 2018 16 декември 2018
Diamonds Thudufushi Beach and Water Villas, May 2017 -09.jpg
Одморалишниот остров Тудуфуши во атолот Алиф Дал на Малдивите.
NN Stroganov Church 08-2016 img4.jpg
Барокната црква „Рождество Христово“ во Нижни Новгород, Русија.
17 декември 2018 18 декември 2018
Dülmen, Kirchspiel, BMW Mini -- 2016 -- 5065-71.jpg
Мини“ во селцето Бернсте кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Blue Lake in Mount Cook National Park.jpg
Синото Езеро во Националниот парк Аораки/Кукова Планина, Нов Зеланд.
19 декември 2018 20 декември 2018
Laguna Cañapa, Bolivia, 2016-02-03, DD 70-74 PAN.JPG
Широк поглед на соленото езеро Кањапа на висорамнината Алтиплано во департманот Потоси, југоисточна Боливија.
Basilika Mariazell Hauptportal 02.jpg
Главен влез на Маријацелската базилика во Штаерска, Австрија.
21 декември 2018 22 декември 2018
KarpaSvNikolaOhrid.jpg
Искачувачка по карпи во близина на селото Трпејца, Охридско.
Swallow-tailed bee-eater (Merops hirundineus chrysolaimus).jpg
Ластоопашеста пчеларка (Merops hirundineus chrysolaimus) во Сенегал.
23 декември 2018 24 декември 2018
Munku-Sardyk.jpg
Поглед на врвот Мунку Садрик. Сајански Планини, Бурјатија, Русија.
2017-04 Circumpolar trails sunset at La Hague lighthouse.jpg
Движење на ѕвездите на небото над Нормандија. Изложено 2 часа.
25 декември 2018 26 декември 2018
Polar bear (Ursus maritimus) in the drift ice region north of Svalbard.jpg
Бела мечка (Ursus maritimus) како брка брадеста фока.
Mausoleo de Emir Ali, Shiraz, Irán, 2016-09-24, DD 21-23 HDR.jpg
Мавзолеј на емирот Алија во Шираз, Иран.
27 декември 2018 28 декември 2018
Kopenhagen (DK), Nyhavn -- 2017 -- 1711.jpg
Метален подник на пристаништето во Копенхаген, Данска.
Pernegg Kloster Turm 20170128.jpg
Кула и ѕидини на некогашен манастир во Пернег, Долна Австрија.
29 декември 2018 30 декември 2018
Papilio crino Melagiri TN IMG 6325.jpg
Опашана ластовичарка (Papilio crino) во Тамил Наду, Индија.
Moscow July 2011-3d.jpg
Северниот влез на Успенската катедрала во Московскиот кремљ.
31 декември 2018
Virmalised 18.03.15 (2).jpg
Поларна светлина над Естонија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец декември 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот