Земјино вртење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анимација која го покажува вртењето на Земјата околу својата оска.

Земјино вртење (или земјина ротација) — вртењето на Земјата околу својата оска. Тоа трае приближно 24 часа.