Википедија:Избрана слика/2020/април

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец април 2020 година.


1 април 2020 2 април 2020
Meissen Böttger 1935.jpg
Медал од 1935 г издаден по повод 225 години работа на порцеланскиот завод во Мајсен. На него е прикажан пронаоѓачот на Мајсенскиот порцелан, Јохан Фридрих Бетгер.
Pskov asv07-2018 Kremlin before sunset.jpg
Поглед на тврдината Псковски Кром во Псков, Русија.
3 април 2020 4 април 2020
Parque estatal Chugach, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-22, DD 94.jpg
Поглед на ледник во Државниот парк Чугач, Алјаска.
Nolan warthogs (Phacochoerus africanus africanus) juveniles drinking.jpg
Две брадавичести свињи (Phacochoerus africanus africanus) на поило во Сенегал.
5 април 2020 6 април 2020
Perth (AU), Elizabeth Quay Bridge -- 2019 -- 0346-8 (crop 2).jpg
Мостот на кејот „Елизабета“ во Перт, Австралија.
Viru Bog at winter.jpg
Зимски поглед на блатото Виру во Естонија.
7 април 2020 8 април 2020
Eesti Üliõpilaste Seltsi maja, raamatukogu.jpg
Обиколен поглед на библиотеката на Друштвото на естонските студенти, основано пред точно 150 години како прво студентско здружение во земјата.
Palacio de Comunicaciones, Plaza de Cibeles, Madrid, España, 2017-05-18, DD 32-34 HDR.jpg
Витражна таваница во Дворецот на Кибела во Мадрид.
9 април 2020 10 април 2020
Berliner Dom, 170409, ako (2).jpg
Источен поглед на Берлинската катедрала и реката Шпре.
Dülmen, St.-Viktor-Kirche, Innenansicht -- 2018 -- 0596-8.jpg
Распетие во црквата „Св. Виктор“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
11 април 2020 12 април 2020
Около Дурман-горы.jpg
Спилата Дурман крај реката Волга. Саратовска област, Русија.
Maria Laach Kirche Flügelaltar Auferstehung 02.jpg
Воскресение Христово на крилестиот олтар во црквата во Марија Лах на Јауерлинг, Долна Австрија. Непознат мајстор, 1480 г.
13 април 2020 14 април 2020
Olympic Stadium Munich - Rows of Seats, April 2019 -04.jpg
Седишта на Олимпискиот стадион во Минхен, изграден за олимпијадата во 1972 г., а подоцна и одржувалиште на бројни светски и европски фудбалски натпреварувања.
Parque Eagle River, Anchorage, Alaska, Estados Unidos, 2017-09-01, DD 02.jpg
Езерото во долината на реката Игл кај Енкориџ, Алјаска.
15 април 2020 16 април 2020
New Brighton Pier during the sunset, Christchurch, New Zealand.jpg
Пристанишниот мост во Нов Брајтон, Крајстчерч, Нов Зеланд.
Lama glama Laguna Colorada 2.jpg
Лама (Lama glama) со младо крај соленото езеро Лагуна Колорада, Боливија.
17 април 2020 18 април 2020
מכתש רמון - גלישת עננים (cropped).jpg
Облаци како се лизгаат кон кратерот Рамон во пустината Негев, Израел.
Boston Public Garden (36008p).jpg
Градскиот парк на Бостон, Масачусетс, САД.
19 април 2020 20 април 2020
Cementerio, Tulcán, Ecuador, 2015-07-21, DD 44.JPG
„Мавзолеј на возачите“ на гробиштата во Тулкан, северен Еквадор.
Stift Melk Nordseite 01.jpg
Северната страна на Мелчката опатија каде реката Мелк се влева во Дунав. Поглед од Емерсдорф, Долна Австрија.
21 април 2020 22 април 2020
Drill bits 2017 G1.jpg
Прибор сврдли во работилница. Украина.
Dülmen, Wildpark -- 2018 -- 1458-62.jpg
Утро во паркот на дивината кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
23 април 2020 24 април 2020
Ploceus velatus beak open.jpg
Црнолик ткајач (Ploceus velatus, женка) кај Преторија, ЈАР.
Shanghai recycling transport tricycle.jpg
Превоз на рециклажен материјал на товарен велосипед во Шангај, Кина.
25 април 2020 26 април 2020
Anfiteatro de Pula, Croacia, 2017-04-17, DD 49-57 HDR PAN.jpg
Амфитеатарот во Пула, Хрватска.
Camp - Notes on Fashion at the Met - Burberry rainbow cape (73854).jpg
Изложена виножитна наметка, дело на Кристофер Бејли. Музеј „Метрополитен“, Њујорк.
27 април 2020 28 април 2020
Cheetah (Acinonyx jubatus) cub.jpg
Млад гепард (Acinonyx jubatus) во резерватот „Финда“. Квазулу-Натал, ЈАР.
Nürnberg Heilig-Geist-Spital 01.jpg
Некогашната болница „Свет Дух“ (Heilig-Geist-Spital) во Нирнберг, Баварија, Германија.
29 април 2020 30 април 2020
Spb 06-2017 img32 Main post office.jpg
Стаклената таваница на Главната пошта во Санкт Петербург, Русија.
Topi (Damaliscus lunatus jimela) female.jpg
Лиророга антилопа (Damaliscus lunatus jimela, женка) во Националниот парк „Кралица Елизабета“, Уганда.

Употреба[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец април 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот