Лагуна Колорада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвената Лагуна
Laguna Colorada
Pukaqucha
Црвената Лагуна Laguna Colorada Pukaqucha - Фламинга во лагуната Коронада
Црвената Лагуна
Laguna Colorada
Pukaqucha - Фламинга во лагуната Коронада
Фламинга во лагуната Коронада
Место Потоси, Боливија
Координати 22°11′55″S 67°46′52″W / 22.19861° ЈГШ; 67.78111° ЗГД / -22.19861; -67.78111
Вид солено езеро
Земји во сливот Боливија
Најг. должина 10,7 км
Најг. ширина 9,6 км
Површина 60 км²
Прос. длабочина 35 см
Најг. длабочина 1,5 м
Брежна должина1 35 км
Надм. височина на површината 4.278 м
1 Брежната должина не е добро утврдена мерка.

Лагуна Колорада (шпански: Laguna Colorada - „црвена лагуна“) е солено езеро на југозападниот дел на боливското алтиплано, кое со националниот парк „Едуардо Авароа“ се блиску до границата со Чиле.

Езерото има острови од боракс, чии бели бои прават вонсериски контраст со езерските црвенио води. Езерото има црвена вода поради црвените седименти и пигментацијата на некои алги.[1]

Лагуна колорада е едно од Рамсарските места од меѓународна важност и дел од Рамсарска конвенција потпишана во 1971.[2]

Целата езерска околина е населена со неколку видови на фламинга.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Laguna Colorada“. Atlas Obscura (англиски). Посетено на 2022-02-01.
  2. The Annotated Ramsar List: Bolivia