Википедија:Избрана слика/2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: избрани слики за 2007 година.
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архива на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на 2008 година. Изборот на најдобра слика е започнат на 24 јуни 2007.


Седмица 48 Седмица 47
Википедија:Избрана слика/2008/48
Нагоја замок.


Нагојскиот замок (名古屋城, Нагоја-џо) во Нагоја, Јапонија. Изграден е во 1525 година, уништен за време на Втората светска Војна и обновен во 1959 г.

Седмица 46 Седмица 45
Морски лавови.


Јужноамерикански морски лавови (латински: Otaria flavescens) се одмораат на островот Лос Лобос во Каналот Бигл во близина на Аргентина.

Смрека.


Плодови на смрека (лат.: Juniperus communis), на падините на Водно веднаш под врвот Крстовар.

Седмица 44 Седмица 43
Поглед на Големиот канал во Венеција од мостот „Ријалто“.


Поглед на Големиот канал во Венеција од мостот „Ријалто“.

Поглед на Охридското Езеро од плажата пред хотел Метропол


Поглед на Охридското Езеро од плажата пред хотел Метропол

Седмица 42 Седмица 41
Дворог камелеон


Дворог камелеон (Kinyongia fischeri multituberculatum)

Mount Rushmore National Memorial.jpg

Скулптури (од лево кон десно) на Џорџ Вашингтон, Томас Џеферсон, Теодор Рузвелт и Абрахам Линколн на Маунт Рашмор во Јужна Дакота, САД.

Седмица 40 Седмица 39
Eichhörnchen Düsseldorf Hofgarten edit.jpg

Црвена верверица.

Colosseum in Rome-April 2007-1- copie 2B.jpg

Колосеумот во Рим.

Седмица 38 Седмица 37
Terrace field yunnan china denoised.jpg

Скалести оризови полиња во кинеската покраина Јинан.

Cn1202-03.jpg

Свиок на реката Јангцекјанг во Кина.

Седмица 36 Седмица 35
Vevcani1.jpg

Пејзаж на Вевчанските Извори во близина на селото Вевчани.

Kaneo i ezero.jpg

Црква „Свети Јован Богослов - Канео’’ во Охрид.

Седмица 34 Седмица 33
Copy of daf 016.jpg

Вештачкото езеро формирано со браната Гратче во близина на градот Кочани.

Plaosnik i ezero.jpg

Црква Свети Климент и Пантелејмон- Плаошник во Охрид

Седмица 32 Седмица 31
Bird's Nest stadium, May 2008.jpg

Националниот стадион во Пекинг е главното спортско здание на Олимписките игри во Пекинг.

Девојка облечена во традиционална македонска женска носија.

Седмица 30 Седмица 29
Mojito.jpg

Мохито е кубански коктел, денес популарен ширум светот како летно освежување.

Lone House.jpg

Идилична сцена на осамена куќа, создадена користејќи блендер, компјутерски софтвер за 3Д графичка обработка.


Седмица 28 Седмица 27
Rubik's cube.svg

Рубикова коцка.


MC Rotfeuerfisch.jpg


Рибата-лав (Pterois antennata) живее во тропските корални мориња и е отровна. Овој примерок е сликан во зоолошката градина Шенбрун во Виена.

Седмица 26 Седмица 25


Демонстрација во Барселона, Шпанија против убивањето на животни за производство на кожена облека (21 јануари 2006).

Palais Garnier's grand salon, 12 February 2008.jpg


Големото фоаје на Операта Гарние во Париз.

Седмица 24 Седмица 23
Heidfeld and Rosberg - 2008 Melb GP.jpg

Ф1 2008 - Хајдфелд и Розберг на трката во Мелбурн, Австралија.

View of loch lomond.JPG


Поглед кон езерото Лох Ломонд во Шкотска.

Седмица 22 Седмица 21
Википедија:Избрана слика/2008/22
Jacques-Louis David 007.jpg

Наполеон ги преминува Алпите слика од Жак-Луј Давид.

Седмица 20 Седмица 19
Парна топка

Херонова парна топка, „еолипил“

Мапа на Интернет сообраќајот.

Делумна мапа на Интернет сообраќајот со околу 40.000 јазли. Секоја точка претставува една IP-адреса. Податоците за сообраќајот се од Опте.

Седмица 18 Седмица 17
Велигденски јајца.

Велигденски украсени јајца.

Ритуално пред-Велигденско распнување на крст, Филипини 2006

Ритуално пред-Велигденско распнување на крст, Филипини 2006

Седмица 16 Седмица 15
Double Bows.jpg

Божилак или виножито се појавува како резултат на рефракција на сончевата светлина низ водени капки, обично после дожд.

Ambre dominicain 21207.jpg

Фосил на инсект, стар 25 - 40 милиони години.

Седмица 14 Седмица 13
Википедија:Избрана слика/2008/14
Laughingcavalier.jpg

Насмеаниот кавалер (1624), славна слика од холандскиот барокен сликар Франс Халс.

Седмица 12 Седмица 11
Constable - The Cornfield.jpg

Пченкарно поле, слика во масло на платно од Џон Констабл, 1826

Constable Salisbury meadows.jpg

Салисбурската катедрала од ливадите, слика од уметникот Џон Констабл насликана во 1829

Седмица 10 Седмица 9
Eye iris.jpg

Човечкото око, сетило за вид

Makedonski Nosii 2.jpg

Македонски девојчиња во народни носии

Седмица 7 Седмица 8
John Constable The Hay Wain.jpg

Кола сено (англ. The Hay Wain) е слика во масло на платно од англискиот сликар Џон Констабл. Завршена е во 1821 и на неа е прикажана кола сено близу Флетфордската воденица на реката Стауар кај Флетфорд, Сафолк.

Partizani Bitola.JPG

1944, македонски партизани ја ослободуваат Битола.

Седмица 5 Седмица 6
Портрет на Григор Прличев

Портрет на Григор Прличев (1830 - 1893), еден од најпознатите македонски писатели од 19 век.

Polar bears near north pole.jpg

Три поларни мечки ја проучуваат подморницата УСС Хонолулу, на околу 280 милји (450км) од Северниот Пол. Мечките се задржале околу подморницата околу два часа пред да продолжат понатаму.

Седмица 3 Седмица 4
Edgar Allan Poe 2.jpg

Дагеротип на Едгар Алан По сликан помалку од една година пред неговата смрт на 40 години

Space Shuttle Columbia launching.jpg

Вселенски шатл Колумбија. Во првите две мисии, надворешниот резервоар на гориво бил обоен со бела боја. Вселенските шатл мисии биле во фокусот на вниманието на NASA во текот на седумдесеттите и осумдесеттите години.

Седмица 1 Седмица 2
Википедија:Избрана слика/2008/01
VanGogh-starry night.jpg

Ѕвездена ноќ од Винсент ван Гог, 1889