Мохито

Од Википедија — слободната енциклопедија
За областа во САД, видете Мохито, Њу Џерси.
Традиционално подготвено мохито во висока чаша украсена со лимета и нане.

Мохито (шпански: Mojito, МФА: [moˈxito]) — традиционален кубански алкохолен коктел. Тој се приготвува користејќи бел рум, шеќер (кафеав, или меласа од шеќерна трска), лимета, сода-вода и свежи листови од нане. Комбинацијата од сладок и кисел вкус со нане го затскриваат силниот ефект на румот, и затоа овој хајбол е популарно летно освежување. Многу хотели во Куба додаваат и ангостура сируп за да го намалат слаткиот вкус, но ова не е според првобитниот рецепт создаден во Ла Бодегита дел Медио.[1] Мохитото било омилен пијалак на Хемингвеј, додека престојувал на Куба; веројатно на ова се должи дел од славата на овој пијалак.

При приготвувањето на коктелот најпрво со помош на толчник нежно се гмечат неколку листови од нане заедно со шеќерот во чашата, само колку да ги испуштат маслата, но не и да се распарчат. Потоа се додава румот, и смесата нежно се промешува за да се раствори шеќерот и ливчињата од нане да се искачат во чашата за подобар изглед. На крајот се додава мраз и сода-вода, како и лимета и ливчиња од нане за декорација.[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]