Википедија:Избрана слика/2020/март

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец март 2020 година.


1 март 2020 2 март 2020
Ermita de Santo Cristo de Miranda, Santa María de las Hoyas, Soria, España, 2017-05-26, DD 65.jpg
Монашкото живеалиште „Св. Христос Мирандски“ кај Санта Марија де лас Ојас, Сорија, Шпанија.
Dülmen, Wildpark -- 2019 -- 3216-22.jpg
Парк на дивината кај Дилмен во Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
3 март 2020 4 март 2020
Gate and farm tracks close to Gartur Stitich Farm, Scotland.jpg
Влез во земјоделскиот имот Гартур Ститих кај Порт оф Ментит во областа Стерлинг, Шкотска.
Cygne tuberculé juvénile (Cygnus olor) - tête (1).jpg
Глава на млад црвеноклун лебед (сè уште со темен клун) во Колмар, Горна Рајна, Франција.
5 март 2020 6 март 2020
Мыс Столбчатый. После заката.jpg
Залез над ’ртот Столбчатиј на островот Кунашир, Курилски Острови, Русија.
Bruderwald Sunrays 150265.jpg
Сончеви зраци во шумата Брудервалд кај Бамберг, Баварија, Германија.
7 март 2020 8 март 2020
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 41.jpg
Избив на кален вулкан кај Берка, Романија.
Trier Meisner (1625).jpg
Поглед на градот Трир на бакрорез од делото Thesaurus philopoliticus (1625) на Даниел Мајснер.
9 март 2020 10 март 2020
Healey Silverstone (17.06.2007).jpg
Автомобили „Хили Силверстоун“ од 1949 г. во стариот дел на тркалиштето „Нирбургринг“, Германија.
P.S. Krøyer, Et møde i Videnskabernes Selskab, 1897, Det Kongelige Danske Videnskaberners Selskab.jpg
Собир на Кралската данска академија на науките и книжевноста (1897) од Педер Северин Крејер.
11 март 2020 12 март 2020
Willow in the Red Zone, Christchurch, New Zealand.jpg
Златна жална врба (Salix ‘Chrysocoma’) на залез.
Cañón Miles, Yukón, Canadá, 2017-08-26, DD 144-154 PAN.jpg
Вулкански базалтни образби во клисурата Мајлс на реката Јукон, недалеку од Вајтхорс, Канада.
13 март 2020 14 март 2020
Madagascar magpie-robin (Copsychus albospecularis pica) female.jpg
Мадагарскарски страчкодрозд (Copsychus albospecularis pica, женка) — ендемска птица на Мадагаскар.
Фрагмент-ворот-Храма-Христа-Спасителя.jpg
Дел од портата на Храмот на Христос Спасителот во Москва.
15 март 2020 16 март 2020
St. Wolfgang kath. Pfarrkirche Pacher-Altar Sonntagsseite 01.jpg
Олтар на црквата во Санкт Волфганг во Залцкамергут, Горна Австрија. Мајстор Михаел Пахер, 1471–79 г.
Kloster Paulinzella, Thüringen, 170316, ako (2).jpg
Рушевини на манастирската црква „Паулинцела“ во Тирингија, Германија.
17 март 2020 18 март 2020
Naissance du Wetr.jpg
Обреден танц на островот Лифу, Нова Каледонија.
Iglesia de San Juan el Real, Calatayud, España, 2017-01-08, DD 07-09 HDR.jpg
Таваница на црквата „Св. Јован Царски“ (XVII-XVIII в.) во градот Калатајуд, Сарагоса, Шпанија. Овде се чуваат најраните опстанати дела на сликарот Франциско Гоја.
19 март 2020 20 март 2020
Goingarijp. (actm) 02.jpg
Ветерница од американски вид во Гоингарајп, Фризија, Холандија.
Lenbachhaus Munich Foster Extension, March 2018 -2.jpg
Ново крило на ликовниот музеј „Ленбахов дом“ во Минхен.
21 март 2020 22 март 2020
Münster, Schlossplatz, Frühjahrssend -- 2019 -- 4145.jpg
Панорамско тркало на панаѓур во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Blaubeuren Blautopf 20180804 02.jpg
Извориштето Блаутопф во Блаубојрен, Баден-Виртемберг, Германија. Денес е Светски ден на водата.
23 март 2020 24 март 2020
Sunrise over Lake Wanaka from Boundary Creek, New Zealand.jpg
Изгрев над езерото Ванака во Отаго, Нов Зеланд.
Carraca lila (Coracias caudata), parque nacional Kruger, Sudáfrica, 2018-07-26, DD 17.jpg
Опашеста смрдиврана (Coracias caudata) во Националниот парк Кругер, ЈАР.
25 март 2020 26 март 2020
Thin section scan crossed polarizers Siilinjärvi R636-105.90 edit.jpg
Пресек на парче апатитска руда од Силинјерви, Финска.
Bamberg Hain Pilze Unidentified Pholiota stack.jpg
Пенушлики (Kuehneromyces mutabilis) на бука во Бамберг, Германија.
27 март 2020 28 март 2020
Reichstagsgebäude und Paul-Löbe-Haus, Berlin-Mitte, 170327, ako.jpg
Домот „Паул Лебе“ на реката Шпре во Берлин. Лево се наѕира Рајхстагот.
Ellis Island hospital window mural (01897).jpg
Насликан прозорец во некогашната Доселеничка болница на островот Елис, Њујорк, затворена во 1930 г.
29 март 2020 30 март 2020
Valle Arcoiris, Río Grande, Chile, 2016-02-05, DD 11-15 PAN.JPG
Виножитната Долина кај Сан Педро де Атакама, северно Чиле.
Large white (Pieris brassicae) underside.jpg
Голем зелкар (Pieris brassicae) на нарцис во Оксфордшир, Англија.
31 март 2020
Paris, Eiffelturm -- 2014 -- 1272.jpg
Едноглед на Ајфеловата кула во Париз.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец март 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот