Википедија:Избрана слика/2020/јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јуни 2020 година.


1 јуни 2020 2 јуни 2020
Southern plains grey langur (Semnopithecus dussumieri) female head.jpg
Јужнонизински сив лангур (Semnopithecus dussumieri, женка) во Националниот парк Канха, Мадја Прадеш, Индија.
Trees during the sunset in Gulf Islands National Park Reserve, Sidney Island, BC, Canada.jpg
Јагодници на залез. Национален парковски резерват Заливски Острови, Британска Колумбија, Канада.
3 јуни 2020 4 јуни 2020
Langer Eugen, Bonn, June 2018.jpg
Висококатницата „Висок Ојген“ во Бон, изградена во 1966 г.
Seattle Great Wheel, Seattle, Washington, Estados Unidos, 2017-09-02, DD 16.jpg
Големото панорамско тркало во Сиетл, САД, сликано со долга изложеност.
5 јуни 2020 6 јуни 2020
Trollius europaeus Spechtensee 02.JPG
Инсект врз планински божур (Trollius europaeus).
Friends Towers, Munich, June 2019.jpg
Дел од фасадата на кулите „Пријателки“ — станбени висококатници во Минхен, Германија.
7 јуни 2020 8 јуни 2020
Vue d'Étretat.jpg
Поглед на Етрета, северозападна Франција
Bloemknoppen van Eryngium giganteum 'Miss Willmott's Ghost' 04-06-2019. (d.j.b). 04.jpg
Пупки на џиновски валавец (Eryngium giganteum).
9 јуни 2020 10 јуни 2020
Dülmen, Kirchspiel, Börnste, BMW Mini -- 2019 -- 7207-13.jpg
Автомобил „Мини“ на ноќно возење кај заселокот Бернсте во Дилмен, Германија.
Catedrales de Tara, Chile, 2016-02-07, DD 62.JPG
Поглед на образбите „Тарски Катедрали“ (лево) низ солницата Тара во пустината Атакама, северно Чиле.
11 јуни 2020 12 јуни 2020
Münster, St.-Paulus-Dom, nördliches Seitenschiff -- 2019 -- 3934-8.jpg
Прозорци на катедралата „Св. Павле“ во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
African Cape Daisy (Osteospermum barberiae).jpg
Африканско париче (Ceryle rudis leucomelanurus).
13 јуни 2020 14 јуни 2020
Spb 06-2017 img42 Krestovsky Stadium.jpg
Стадионот „Газпром Арена“ (или „Крестовски“) во Санкт Петербург, Русија.
Blue rock thrush (male) at Gamla Nature Reserve.jpg
Модар дрозд (Monticola solitarius, мажјак). Природен резерват „Гамла“, Израел.
15 јуни 2020 16 јуни 2020
Chrysantheme rot tautropfen -20191024-RM-102058.jpg
Црвена хризантема во Горна Франконија, Германија.
Iglesia de San Juan Bautista, Ágreda, Soria, España, 2018-03-29, DD 40-42 HDR.jpg
Богородица Исцелителка во истоимената барокна капела на црквата „Св. Јован Крстител“ во Агреда. Покраина Сорија, Кастиља и Леон, Шпанија.
17 јуни 2020 18 јуни 2020
Seehof Phoenicurus ochruros female 5264746.jpg
Циганче (Phoenicurus ochruros, женка) во паркот на дворецот Зехоф кај Бамберг, Германија.
Rostock asv2018-05 img63 Warnemuende port.jpg
Крстосувачот „Ригал принсес“ кај Варнеминде, Росток, северна Германија.
19 јуни 2020 20 јуни 2020
Daniel Souček U21 Czech Republic vs Greece 10-10-2019.jpg
Чешкиот фудбалер Даниел Соучек како игра против Грција на квалификациите за Европското првество натпреварувачи под 21 година во 2021 г.
Black-veined white (Aporia crataegi) male underside.jpg
Глогова пеперутка (Aporia crataegi) на салеп. Остров Сарема, Естонија.
21 јуни 2020 22 јуни 2020
The sun and the moon in South New Brighton's beach, New Zealand.jpg
Сонцето и Месечината околу краткодневицата на плажа кај Крајстчерч, Нов Зеланд.
Río Yukón, Carmacks, Yukón, Canadá, 2017-08-27, DD 01-04 PAN.jpg
Свиок на реката Јукон кај селото Кармакс, Канада.
23 јуни 2020 24 јуни 2020
Bamberg Naturkundemuseum Vogelsaal 926449506HDR.jpg
Салата на птиците во природонаучниот музеј во Бамберг, Германија.
Кристаллы в высохшей капле Кока-Колы.jpg
Кристали (претежно шеќерни) на исушена капка од Кока-Кола под микроскоп при вкрстена поларизација.
25 јуни 2020 26 јуни 2020
Sun and Moon Pagodas Guilin November 2017 HDR.jpg
Пагодите на Сонцето и Месечината одразени во езерото Шанху. Гуејлин, Кина.
Apple-tree blossoms 2017 G3.jpg
Расцутена јаболкница во Украина.
27 јуни 2020 28 јуни 2020
Ardea purpurea, Tarn, France, 2012.jpg
Црвена чапја како фатила мал смуѓ (Sander lucioperca).
Vista de Reikiavik desde el Paseo de la Bahía, Distrito de la Capital, Islandia, 2014-08-13, DD 150-153 PAN.jpg
Широк поглед на Рејкјавик и неговиот брег на квечерина.
29 јуни 2020 30 јуни 2020
Wegerich Scheckenfalter Wittenberge-Rühstädter Elbniederung.jpg
Црноок шаренец (Melitaea cinxia) оросен со капки во природниот резерват кај Пригниц, Германија.
Teriberka.jpg
Селото Териберка на Колскиот Полуостров, северозападна Русија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јуни 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот