Википедија:Избрана слика/2017/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2017 година.


1 февруари 2017 2 февруари 2017
Thelonious Monk, Minton's Playhouse, New York, N.Y., ca. Sept. 1947 (William P. Gottlieb 06191).jpg
Американскиот џезист Телониус Манк во 1947 г.
Station Äußere Kanalstraße.JPG
Подземната станица „Ојсере каналштрасе“ на градската железница во Келн, Германија.
3 февруари 2017 4 февруари 2017
Haltern am See, Skulptur -Der gescheiterte Varus- -- 2016 -- 1409.jpg
Скулптурата „Битисаниот Вар“ на Вилфред Кох (2003) и Кулата на Седумте Ѓаволи во Халтерн ам Зе, Северна Рајна-Вестфалија Германија.
Sarah Vaughan - William P. Gottlieb - No. 1.jpg
Американската џез-пејачка Сара Вон во 1946 г.
5 февруари 2017 6 февруари 2017
Volcán Paniri, Chile, 2016-02-09, DD 23.JPG
Поглед на реката Сан Педро де Инкалири со вулканот Панири во позадината. Покраина Ел Лоа, регион Антофагаста, северно Чиле.
Birchwood Slavnoe 2012 G1.jpg
Бели брези (Betula pendula) кај Славне во околината на Виница, Украина.
7 февруари 2017 8 февруари 2017
Jackie Robinson, Brooklyn Dodgers, 1954.jpg
Џеки Робинсон (1919-1972) — првиот Афроамериканец во. Дал значаен придонес за Движењето за граѓански права на Црнците во САД.
Paul-Löbe-Haus, Westseite, Frontalansicht, Berlin-Mitte, 151223, ako.jpg
Западната фасада на Домот „Паул Лебе“ — зграда од собранискиот комплекс во Мите, Берлин.
9 февруари 2017 10 февруари 2017
Ponte Vecchio at dusk 1.JPG
Средновековниот покриен мост Понте векио („Стар мост“) на реката Арно во Фиренца Италија.
Samuel Coleridge-Taylor.jpg
Семјуел Колриџ-Тејлор (1875 – 1912) — англиски композитор на класична музика, прославен како „Африканскиот Малер“.
11 февруари 2017 12 февруари 2017
Laguna Miscanti, Chile, 2016-02-08, DD 15-21 PAN.JPG
Поглед на езерото Мисканти во регионот Антофагаста, северно Чиле.
Trifolium pratense - Keila.jpg
Црвена детелина (Trifolium pratense) во Кеила, Естонија.
13 февруари 2017 14 февруари 2017
Saint Kitts - Brimstone Hill Fortress 05.JPG
Поглед на Карипското Море од Националниот парк Бримстоун Хил Фортрес. Тврдината се наоѓа на островот Свети Кристофер во сојузот на Свети Кристофер и Невис во источните Кариби.
Blue-tailed damselflies (Ischnura elegans) mating, female typica 2.jpg
Денес е Ден на вљубените. На сликата: големи водни девици (Ischnura elegans) како се парат.
15 февруари 2017 16 февруари 2017
Billy Strayhorn, New York, N.Y., between 1946 and 1948 (William P. Gottlieb 08211).jpg
Били Стрејхорн (1915 – 1967) — американски џез-композитор, пијанист, текстописец и аранжер, познат по неговата долгогодишна и плодна соработка со Дјук Елингтон.
Nizwa Fort Detail.JPG
Дел од тврдината во Низва, Оман.
17 февруари 2017 18 февруари 2017
Gasoducto junto a la B-145, Chile, 2016-02-09, DD 32.JPG
Гасовод крај патот B-145 во покраината Ел Лоа, северно Чиле.
George Washington Carver c1910 - Restoration.jpg
Американскиот ботаничар и пронаоѓач Џорџ Вашингтон Карвер (186? - 1943).
19 февруари 2017 20 февруари 2017
Umbrellas at Caudan Waterfront Mall.JPG
Разнобојни чадори над приморската чаршија во Порт Луј, Маврициус.
Ворота в Петропавловскую церковь (Московская обл. пос. Ильинское).jpg
Порта на црквата „Св. Петар и Павле“ во Раменское, Московска област, Русија.
21 февруари 2017 22 февруари 2017
Mary Garrity - Ida B. Wells-Barnett - Google Art Project - restoration crop.jpg
Портрет на Ајда Б. Велс (1862 - 1931) — американска новинарка, социолог и деец во движењето за граѓански и женски права. Била меѓу првите предводници на Движењето за граѓански права на Црнците во САД.
Mount Vernon Estate Mansion 2.JPG
Плантажниот дом „Маунт Вернон“ на Џорџ Вашингтон во округот Ферфакс, Вирџинија, на брегот на реката Потомак.
23 февруари 2017 24 февруари 2017
Al Grey (Gottlieb).jpg
Американскиот тромбонист Ал Греј (1925 - 2000).
Catedrales de Tara, Chile, 2016-02-07, DD 57-60 PAN.JPG
Панорама на карпестата образба Тарски Катедрали на солницата Тара во пустината Атакама, северно Чиле.
25 февруари 2017 26 февруари 2017
Iridiumi satelliidi sähvatus.jpg
Иридиумов сјај на месечева ноќ во округот Виру, Естонија.
Rep. Barbara Jordan - Restoration.jpg
Американската пратеничка Барбара Џордан (1936 - 1996).
27 февруари 2017 28 февруари 2017
Mallnitz Säuleck 01.jpg
Планината Зојлек (3.086 м) во Националниот парк Високи Таури кај Малниц во Корушка, Австрија.
Civil Rights March on Washington, D.C. (Dr. Martin Luther King, Jr. and Mathew Ahmann in a crowd.) - NARA - 542015 - Restoration.jpg
Мартин Лутер Кинг за време на Маршот на Вашингтон во 1963 г. кога го одржал историскиот говор „Имам сон“.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот