Википедија:Избрана слика/2009/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архива на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец мај 2009 година.


1 мај 2009 2 мај 2009
Wonder eye.png
Отсјај во око, гледајќи во таванот на Бахаи образовниот центар во Хобарт, Тасманија, Австралија
Indre Fure, Stadtlandet.jpg
Морето гледано од полуостровот Стад во општината Селје, Норвешка
3 мај 2009 4 мај 2009
Brush for the lead2.jpg
Јуриш за водство: Њујоршките „Летачи“ на снегот. Литографија од Кариер & Ајвс, 1867
Xerocomus badius 2008.JPG
Костенлив врган (Xerocomus badius), В‘дечки пејзажен парк, Полска
5 мај 2009 6 мај 2009
Papilio machaon - ComputerHotline (by).jpg
Ластовичини опашки на цвеќе
ColapteryxVirgo.jpg
Модра коњска смрт (Calopteryx virgo) крај Босовиот Поток близу Биси Сен Мартен, Франција
7 мај 2009 8 мај 2009
Currier & Ives Brooklyn2.jpg
Градот Бруклин, Њујорк. Картографија: Кариер & Ајвс, 1879
Renal corpuscle.svg
Приказ на составот на едно бубрежно телце
9 мај 2009 10 мај 2009
The Neck Bruny Island.jpg
Провлакот на островот Бруни во Тасманија, Австралија
Summitting Island Peak.jpg
Планинар ги прави последните чекори (6.189 m) на врвот Имџа Це („Островски Врв“) во Непал
11 мај 2009 12 мај 2009
Tigerwater edit2.jpg
Тигар во вода
Viribus Unitis - stained glass in Kutna Hora.jpg
Дел од витражот во црквата Св. Варвара во Кутна Хора, Чешка. На него е прикажан австрискиот цар Франц Јозеф I
13 мај 2009 14 мај 2009
Sahuaro in bloom 2.jpg
Сагуаро кактус во пустината Соноран, Мексико
Partnachklamm rb.jpg
Замрзнат водопад со мразулци во Партнахклам, Гармиш Партенкирхен, Германија
15 мај 2009 16 мај 2009
Polished slice of petrified wood.jpg
Средината на измазнета кришка од скаменето дрво од Аризона. Со зголемување на сликата може да се видат дупнатини од инсекти кои живееле пред околу 230 милиони години, во доцниот тријас
Seasquirt.jpg
Голожабреник (Nembrotha lineolata) положува спирала со јајца врз плаштар (Polycarpa aurata) близу Метинаро, Источен Тимор
17 мај 2009 18 мај 2009
Aeshna cyanea female 1.jpg
Сина крпачка (Aeshna cyanea)
NGC2207+IC2163.jpg
За малку избегнатиот судир на галаксиите NGC 2207 и IC 2163 гледано низ вселенскиот телескоп Хабл на NASA/ESA
19 мај 2009 20 мај 2009
Wasp colony.jpg
Млада матица оса-хартијарка (Polistes dominula) основа нова колонија
North Point Sunrise 20090201 0622.jpg
Изгрејсонце кај паркот Норт Поинт, Милвоки, Висконсин, САД
21 мај 2009 22 мај 2009
Katowice - Silesia City Center (2).jpg
Главниот влез на градскиот трговски центар „Шлеска“ во Катовице, Шлеска, Полска
Periclimenes imperator (Emperor shrimp) on Bohadschia argus (Sea cucumber).jpg
Царско морско ракче на морска краставица (Bohadschia argus)
23 мај 2009 24 мај 2009
Miomantis paykullii Luc Viatour.jpg
Египетска богомолка (Miomantis paykullii)
Ogata Gekko - Ryu sho ten.jpg
„Рју шо тен“ („Змеј се издига кон небесата“), укијо-е печатена графика, дел од „Погледите на планината Фуџи“ од сликарот Огата Геко. Тука е прикажан змеј како се издига од чад близу планината Фуџи, искачувајќи се кон небото
25 мај 2009 26 мај 2009
Bergen city centre and surroundings Panorama edited.jpg
Панорама на центарот на градот Берген и околината. Зад него се наоѓа островот Аскеј
Ardea cinerea Luc Viatour.jpg
Сива чапја во лет (Ardea cinerea)
27 мај 2009 28 мај 2009
St Vitus Cathedral - Stained glass (retouch).jpg
Дел од витражот на катедралата Св. Вит во Прага, Чешка
Gaspra-AiPetri.jpg
Поглед на Црното Море и селото Гаспра од планината Ај Петри, Крим.
29 мај 2009 30 мај 2009
ConcertgebouwMuseumpleinAmsterdam.jpg
Фасадата на светски познатата концертна сала Концертгебау во Амстердам, Холандија навечер
Chickens in market.jpg
Кокошки на пазар во Мазатлан, Синалоа, Мексико
31 мај 2009
Motor cycle stunt2 amk.jpg
Мотоциклистичка акробација

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец мај 2009 година.
  • thumb=yes - прикажува слика во рамка
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара слика на денот