Биси Сен Мартен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биси Сен Мартен
Поглед кон општинската зграда x = 145
ЗемјаФранција
ОкругТорси
КантонТорси
Општ. заедницаАгломеративна заедница Марна и Гондоар
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Патрик Гишар
Население 1573
INSEE/Пошт. бр.77059
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Биси́ Сен Марте́н (француски: Bussy-Saint-Martin) — општина во департманот Сена и Марна во Франција, сместена во рамките на регионот Ил де Франс.

Демогафија[уреди | уреди извор]

Жителите на местото се нарекуваат „Бисени“ (Bucéens).

Според пописот од 1999 г., селото броело 573 жители.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во атарот на селото се наоѓа замокот Рентији во истоимениот парк.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]