Википедија:Избрана слика/2019/ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец ноември 2019 година.


1 ноември 2019 2 ноември 2019
RUS-2016-Bolshoi Zayatsky Island-Stone House.jpg
Камена куќа на Големиот Зајачки Остров, Соловецки Острови, Русија.
Pied bushchat (Saxicola caprata bicolor) female.jpg
Црна треварка (Saxicola caprata bicolor, женка) во Мадја Прадеш, Индија.
3 ноември 2019 4 ноември 2019
Nara Park, November 2016.jpg
Градскиот парк во Нара, Јапонија. Ова е меѓу најстарите паркови во земјата, основан во 1880 г.
Lido de Thau, Sète cf04.jpg
Лагуната То — природозаштитно подрачје кај Сет, Франција.
5 ноември 2019 6 ноември 2019
Cithaerias Esmeralda MHNT.ZOO.2004.0.976 (2).jpg
Андромедин сатир (Cithaerias andromeda)
Pesenbach Kirche Hochaltar 01.jpg
Олтар на селската црква во Пезенбах, Фелдкирхен на Дунав, Горна Австрија. Непознат мајстор, 1495 г.
7 ноември 2019 8 ноември 2019
Philharmonie, Berlin, 170518, ako.jpg
Берлинската филхармонија на квечерина.
White Peacock, Palmitos Park, May 2018.jpg
Бел паун (Pavo cristatus mut. alba) во парк на островот Гран Канарија.
9 ноември 2019 10 ноември 2019
Monterde, Zaragoza, España, 2017-05-25, DD 02.jpg
Селото Монтерде во покраината Сарагоса, Арагон, Шпанија.
Dülmen, Privatrösterei Schröer, Kaffeebehälter -- 2018 -- 0529.jpg
Сандачиња со кафе во зрна во продавницата „Шреерс“, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
11 ноември 2019 12 ноември 2019
Sargent, John Singer (RA) - Gassed - Google Art Project.jpg
Отруени со гас. Џон Сарџент, 1919 г.
Stift Wilhering Kirche Deckenfresko 01.jpg
Тавански живопис Успение на Пресвета Богородица во црквата на Вилхериншкиот манастир, Горна Австрија. Дело на Бартоломео Алтомонте, 1741 г.
13 ноември 2019 14 ноември 2019
Dynamic Mobile Steel Sculpture, Victoria, British Columbia, Canada 01.jpg
Динамична подвижна челична скулптура (1979) од канадскиот уметник Џорџ Норис (1928-2013). Централна библиотека, Викторија.
Loch Lubnaig from the path to Ben Ledi, Scotland.jpg
Езерото Лох Луни од патеката кон планината Бен Леди, Шкотска
15 ноември 2019 16 ноември 2019
Parque estatal Chugach, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-22, DD 105.jpg
Поглед на ледник во природниот парк Чугач, Алјаска.
Dülmen, Heilig-Kreuz-Kirche, Altar -- 2019 -- 3113-7.jpg
Олтар на црквата „Свет Крст“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
17 ноември 2019 18 ноември 2019
Wilkin River close to its confluence with Makarora River, New Zealand.jpg
Реката Вилкин во Отаго, Нов Зеланд.
Kyoto Station November 2016 -03.jpg
Железничката станица во Кјото — втора по големина во Јапонија и едно од најголемите зданија во земјата.
19 ноември 2019 20 ноември 2019
Sunrise over Benmore Range, New Zealand.jpg
Изгрев над венецот Бенмор, Нов Зеланд.
Jukung Pasar Terapung.jpg
Пазар на вода во Јужен Калимантан, Индонезија.
21 ноември 2019 22 ноември 2019
Monasterio de San Juan de Duero, Soria, España, 2017-05-26, DD 19.jpg
Остатоци од болничарскиот манастир „Св. Јован Дуерски“ (XII век) во Сорија, Шпанија.
Dead Vlei, Sossusvlei, Namibia, 2018-08-06, DD 085.jpg
Дрво во солницата Дедвлеј, Намибија.
23 ноември 2019 24 ноември 2019
Waidhofen an der Ybbs Pfarrkirche Innenraum 01.jpg
Црквата во Вајдхофен на Ибс, Долна Австрија.
Chesterton Windmill, Chesterton - 2016.jpg
Честертонската ветерница во Ворикшир, Англија, изградена во 1632 г.
25 ноември 2019 26 ноември 2019
Münster, Stadthaus 3, Straßenbahn -- 2018 -- 0942.jpg
Последниот трамвај во Минстер, Германија. Денес е изложен во деловен комплекс.
Indian roller (Coracias benghalensis benghalensis).jpg
Индиска смрдиврана (Coracias benghalensis benghalensis) во националниот парк „Кана“, Мадја Прадеш, Индија.
27 ноември 2019 28 ноември 2019
Iglesia de San Félix, Torralba de Ribota, Zaragoza, España, 2018-04-04, DD 24-26 HDR.jpg
Внатрешност на црквата „Св. Феликс“ во Торалба де Рибота, Сарагоса, Шпанија. Изградена е во мудехарски и доцноготски стил, од 1367 до 1420 г.
Cucurbita 2018 G1.jpg
Два вида тиква во Виничкиот реон, Украина.
29 ноември 2019 30 ноември 2019
Nürnberg St. Lorenz Keyper-Epitaph 01.jpg
Оплакувањето на Христос во црквата „Св. Лаврентиј“ во Нирнберг, Германија. Дело на мајсторот Михаел Волгемут, 1484 г.
Soviet POWs.jpg
На денешен ден пред точно 80 започнала Зимската војна со советската инвазија на Финска.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец ноември 2019 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот