Нара (Јапонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нара
Основен град
град Нара
Од горниот лев агол:Вакакусама Горечката планина, Големиот Буда од Тодаиџи, Јакуши-џи, Тодај-џи, Касуга и елен во Nara Park
Од горниот лев агол:Вакакусама Горечката планина, Големиот Буда од Тодаиџи, Јакуши-џи, Тодај-џи, Касуга и елен во Nara Park
Знаме на Нара
Местоположба на Нара
Население (April 1, 2017)359,666
Мреж. местоcity.nara.lg.jp

Нара (јапонски:奈良 市, се чита и изговара: Нара-ши, [naꜜɾa]) е главен град на префектурата Нара која се наоѓа во регионот на Кансаи во Јапонија. Градот го зафаќа северниот дел од префектурата Нара, кој се граничи со префектурата Кјото. Во периодот од 710 до 794, Нара била главен град на Јапонија, и го позајми своето име на историската епоха наречена периодот на Нара. Поради своето големо историско значење како прв главен град на Јапонија во Нара има голем број на историски споменици како што се: осум храмови, светилишта и руини во Нара остануваат: посебно Тодаиџи, Саидаиџи, Кофукуџи, Касуга Светилиште, Ганг-џи, Јакуши-џи, Тошодаиџи и Палатата Хеијо, заедно со Касугајама Првомајска шума форма "Историски споменици на античка Нара", кои спаѓаат во светско наследство на УНЕСКО.

Галерија[уреди | уреди извор]