Википедија:Избрана слика/2020/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец септември 2020 година.


1 септември 2020 2 септември 2020
Catedral de Pula, Pula, Croacia, 2017-04-17, DD 65-67 HDR.jpg
Камбанаријата на катедралата во Пула, Хрватска.
Korfu (GR), Korfu, Altstadt -- 2018 -- 1156.jpg
Пристан на островот Крф, Грција.
3 септември 2020 4 септември 2020
Rain over Beinn Eich, Luss Hills, Scotland.jpg
Дожд над Бен Ејх, Шкотска.
Fritz Quant Römerbrücke.jpg
Римскиот мост во Трир. Гравура на Фриц Квант, пред 1921 г.
5 септември 2020 6 септември 2020
Schwäbisch Hall - Altstadt - St. Michael - Chor - Gewölbe (2).jpg
Сводната таваница на црквата „Св. Архангел Михаил“ во Швебиш Хал, Германија.
Lysandra bellargus male underside 2.jpg
Рецкав синец (Polyommatus bellargus, мажјак) во Бакингемшир, Англија.
7 септември 2020 8 септември 2020
Vista de Benidorm, España, 2014-07-02, DD 63.JPG
Поглед на Бенидорм — најголемото туристичко место на Коста Бланка, Шпанија.
Mystic Beach, Vancouver Island, Canada 10.jpg
Плажа во Националниот парк Хуан де Фука на островот Ванкувер во Британска Колумбија, Канада.
9 септември 2020 10 септември 2020
Boston skyline from Longfellow Bridge September 2017 panorama 2.jpg
Поглед на Бек Беј, Бостон од мостот „Лонгфелоу“.
Covid-19 San Salvatore 08.jpg
Франческа Палумбо — сестра во одделението за интензивна нега во Пезаро, Италија, на крајот на нејзината смена за време на пандемијата на коронавирус. 18 март 2020 г.
11 септември 2020 12 септември 2020
MosMetro KomsomolskayaKL img2 asv2018-01.jpg
Станицата „Комсомолскаја“ на Московското метро.
Southern crested caracara (Caracara plancus) head adult.JPG
Глава на јужна каракара (Caracara plancus) во моклиштето Пантанал, Бразил.
13 септември 2020 14 септември 2020
Glaciar Hubbard, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-20, DD 16-21 PAN.jpg
Широк поглед на Хабардовиот Ледник во Алјаска.
Winterslow Range, Canterbury, New Zealand.jpg
Поглед на венците Винтерслоу и Сомерс во Кантербери, Нов Зеланд.
15 септември 2020 16 септември 2020
Waibstadt - Jüdischer Friedhof - ältester Teil - Grabsteine im Herbstlaub.jpg
Еврејски гробишта во Вајбштат, Германија. Прикажаните надгробни плочи датираат од XVIII век.
Wrocław - widok z Wyspy Slodowej - wyspa Tamka.jpg
Островот Тамка во Вроцлав со Вроцлавскиот универзитет и научниот завод „Осолињски“ во позадината.
17 септември 2020 18 септември 2020
Parco Naturale Tre Cime horses 3.jpg
Коњи на пасиште во природниот парк „Тре Чиме“, Јужен Тирол, Италија.
Perth (AU), Elizabeth Quay Bridge -- 2019 -- 0375-9.jpg
Мостот „Елизабет Ки“ во Перт, Австралија.
19 септември 2020 20 септември 2020
Rabelos en el río Duero, Vila Nova de Gaia, Portugal, 2012-05-09, DD 14.JPG
Товарни кајчиња „рабело“ на реката Доуро, Португалија. Во позадината е градот Порто.
Berkenzwam (Piptoporus betulinus) (d.j.b.) 08.jpg
Брезова габа (Piptoporus betulinus) на стебло од бреза.
21 септември 2020 22 септември 2020
Khalili Collections Set of four padded silk panels 1.jpg
Јапонска слика на свила на која се претставени луѓе како работат. Халилиеви збирки, Лондон.
Linz Neuer Dom Innenraum 01.jpg
Внатрешност на катедралата „Безгрешно зачетие“ во Линц, Горна Австрија.
23 септември 2020 24 септември 2020
2014.03.09.-23-Kaefertaler Wald-Mannheim-Fruehlings-Scharbockskraut.jpg
Златица (Ficaria verna) во Баден-Виртемберг, Германија.
Paisaje cerca de la mina de Collahuasi, Chile, 2016-02-10, DD 16-21 PAN.JPG
Широк поглед на предел кај рудникот „Кољаваси“, северно Чиле.
25 септември 2020 26 септември 2020
2nd Air Refueling Squadron refuels B-2's 161110-F-GV347-141.jpg
Дотур на гориво во бомбардер „Стелт“ (Б-2 Спирит).
Grey headed flying fox - skimming water - AndrewMercer - DSC00530.jpg
Сивоглава летечка лисица (Pteropus poliocephalus) во Бризбејн, Австралија.
27 септември 2020 28 септември 2020
Ammodytes hexapterus.jpg
Тихоокеанска песочанка (Ammodytes hexapterus) како се вкопува во песокливото дно.
150502 Strelitzer Straße bei Nacht.jpg
Улицата „Штрелицер“ во Берлин навечер. Во далечината се гледа Берлинската телевизиска кула.
29 септември 2020 30 септември 2020
Ujscie Warty PN 09-2017 img10.jpg
Националниот парк Устие на Варта кај Костшин на Одра, Полска.
Iglesia de San Juan el Real, Calatayud, España, 2017-01-08, DD 13-15 HDR.jpg
Црквата „Св. Јован Царски“ (XVII-XVIII в.) во градот Калатајуд, Сарагоса, Шпанија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец септември 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот