Коста Бланка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенидорм

Коста Бланка (Коста Бланка, буквално „Белото крајбрежје“) е неформално име за крајбрежниот регион на шпанската провинција Аликанте, провинцијата Валенсија. Таа се протега од општината Денија на север до општината Пилар де ла Хорадада на југ, и опфаќа над 200 километри крајбрежје. Најголем град во регионот е Аликанте, а меѓу многуте туристички одредишта, Бенидорм е најпопуларен.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Benidorm exige al Gobierno una "deuda histórica" por no reconocerlo como municipio turístico“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]