Берлинска телевизиска кула

Координати: 52°31′15″N 013°24′34″E / 52.52083° СГШ; 13.40944° ИГД / 52.52083; 13.40944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Берлинска телевизиска кула
Поглед на Берлинската телевизиска кула од југоисток
Карта
Општи податоци
Статусзавршена
Видтелевизиска кула, ресторан, опсерваторија
МестоБерлин,  Германија
Координати52°31′15″N 013°24′34″E / 52.52083° СГШ; 13.40944° ИГД / 52.52083; 13.40944
Завршена3 октомври 1969 година
Висина368,03 м
Проектирање и изградба
АрхитектХерман Хенселман
Главен изведувачИсточна Германија

Берлинска телевизиска кула (германски: Fernsehturm Berlin) — телевизиска кула во средишниот дел на Берлин, Германија.

Во близина на Александерплац во Берлин-Мите, кулата била изградена помеѓу 1965 и 1969 година од страна на Владата на Демократска Република Германија. Таа била наменета како симбол на комунистичката власт во Источен Берлин. Кулата останала и ден денес и е видлива од средишните, но и од некои приградски населби во Берлин. Со својата висина од 368 метри (вклучувајќи ја и антената) таа е на списокот на највисоките градби во Германија и втора највисока градба во Европската Унија. Од трите највисоки структури во Европа, таа е 0,5 метри пократка од Ришката радиска и телевизиска кула и 8 метри повисока од станицата Трбовље во 2017 година.

Кулата станала еден од најпознатите симболи на земјата и често се појавува во филмовите одиграни во Берлин. Поради својата местоположба во близина на Александерплац, таа понекогаш се нарекува Алекс кула.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]