Прејди на содржината

Александерплац

Координати: 52°31′18″N 13°24′48″E / 52.52167° СГШ; 13.41333° ИГД / 52.52167; 13.41333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Александерплац
Александeрплац ноќе
Соседства во Берилн-Мите : Олд Кулн [1] (со Museum Island [1a], Фушерисланд [1b]), Алтберлин [2] (with Николавиертел [2a]), Фридрихсвердер [3], Ноклин ам Васер [4], Дортхештад [5], Фридрихшхад[6], Лусенштад [7], Стелаур Ворстад (with Когинстад) [8], Александар (Конигштад и Алтберлин) [9], Спандојер Вортстад [10] (со Шенеувертелl [10a]), Фридрих-Филем-Стад [11], Ораниенбургер Ворстад [12], Росанталер Ворстад [13]

Александерплац (pronounced [ʔalɛkˈsandɐˌplats] ( слушнете)) — долг градски јавен плоштад и транспортен центар во централнaта Мите област во Берлин, во близина на Фернсехтурн Берлин. Луѓето од Берлин често го нарекуваат едноставно 'Алекс' , и се однесува на поголема населба која се протега од Молштрасе , во североисточниот дел на Спандауер Штрасе и Рте Ратхаус во југозападниот .

Историја

[уреди | уреди извор]
Александерплац во 1796 година

Рана историја

[уреди | уреди извор]

Првично пазарот на добиток бил надвор од ѕидините на градот, и тој бил именуван во чест на посетата на Руски царот Александар I во Берлин на 25 октомври 1805 година по наредба на кралот Фридрих Вилхелм III од Прусија. Плоштадот се стекнал со значајна улога во доцниот XIX век, со изградба на Берлинската станица и на блиската пазарна сала, проследена со отворање на стоковна куќа од Херман Тиетц во 1904 година, со што стана голем трговски центар. На Берлин У-Бахн станицата денес постои У2 линија отворена на 1 јули 1913 година.

Нејзините најславни денови биле во 1920 година, кога заедно со Постдамер плац биле во срцето на Берлин, со познат ноќен живот, при што била инспиративна 1929 година за да се напише роман Берлин Александарплац од страна на Алфред Доблин, како и два филма на таа основа, Пиел Јутзи во 1931 година и Рајнер Вернер Фасбиндер 's 15½ час. Градските власти започнале со преуредување на зголемување на сообраќајните текови поставувањето на кружниот тек, во придружба на два објекти по должината на Штадбахн вијадукт, Алекснадерхаус и Беролинахаус заврши во 1932 година според плановите дизајнирани од страна на Питер Беренс.

Источна Германија

[уреди | уреди извор]
Прес Кафе во 1977 година со марксистичкиот поглед на печатот и покриен од страна на комерцијални реклами.
Фернсехтурн Берилн видена од страна

Александерплац е предмет на обнова неколкупати во својата историја, неодамна за време на 1960-тите години, кога се претворил во пешачка зона и како дел од Источна Германија повторен развој на центарот на градот. Тој е опкружен со неколку значајни структури вклучувајќи го и Фернсехтурн Берлин (ТВ кула), втората највисока градба во Европската унија.

Алекс , исто така, располага со Парк ин Берлин и Светскиот часовник, постојано вртење на инсталација која го покажува времето низ целиот свет, и Херман Хенселман "Хаус Дес Лехресес . Во текот на Мирната револуција од 1989 година, Александарплац на 4 ноември беше најголемото седиште за демонстрации во историјата на Источна Германија.

После германското обединување

[уреди | уреди извор]

Уште од повторното обединување на Германија, Александерплац претрпел постепен процес на промена со реновирање на многу од околните згради. И покрај реконструкцијата на Берлинската трамвајска линија , таа го има задржано својот социјалистички карактер, вклучувајќи и многу - графити од "Фонтаната за пријателство меѓу народите" ( Брунен дер Волкерфреундештад ), популарното место.

Во 1993 година, архитектот Ханс Колхоф објави план за голема обнова и изградбата на неколку облакодери .[1] Поради недостаток на побарувачка било малку веројатно дека тие ќе бидат изградени, со исклучок (објавен јануари 2014 година) на 39-катна станбена кула дизајнирана од страна на Френк Гери на кој се очекува работата да започне во 2015 година, со почетокот на реконструкцијата на Метро АГ Кауфхоф стоковна куќа во 2004 година, најголемата подземна железничка станица во Берлин, некои згради ќе бидат редизајнирани и нови објекти изградени на југоисточната страна на плоштадот. Тротоарите се проширини за да се намали една од авении, новата подземна гаража е изградена и патничките тунели со цел да се заштитат пешаците од улиците.[1] Денес околните згради се синџир на продавници, ресторани за брза храна, продавници за гардероба и за висока мода.[1] Трговскиот центар "Алекса", има капацитет од околу 180 продавници отвори во близина во текот на 2007 и голем електронска продавница "Сатурн" која е изградена и е отворена на Александарплац од 2008 година. Кибикс киното, кој беше отворено во ноември 2000 година, се приклучи во 2007 година на тимот на Берлинале кината и на фестивалот со прикажување на филмови на три од своите екрани.[2]

Многу историски градби се наоѓаат во близина на Александерплац. Традиционалното седиште на градските власти, Црвеното Градско собрание ", се наоѓа во близина, како што беше поранешната источногерманска зграда на парламентот, каде што уривањето започна во февруари 2006 година и е завршено. Реконструкцијата на барокнот градски замок, Берлин во близина на Александарплац е планирано да се заврши за неколку години [3]

Александерплац е, исто така, името на железничка станица во Берлин Александарплац и Александарплац Берлин У-Бан. Таа е една од најголемите и најважните транспортни центри во Берлин, и место за состанување на три метро линии (У-Бан), три С-Бан линии, и многу трамвајски и автобуски линии, како и регионалните возови.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 Dalia Fahmy (May 27, 2014), "25 Years After Communism, Eyesores Spur Landmark Debate" The Wall Street Journal.
  2. „Berlinale venues“. Архивирано од изворникот на 2017-02-02. Посетено на 2017-04-05.
  3. http://www.spiegel.de/international/germany/0,1518,594515,00.html

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

52°31′18″N 13°24′48″E / 52.52167° СГШ; 13.41333° ИГД / 52.52167; 13.41333