У-Бан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симболот на У-Бан во Германија
Симболот на У-Бан во Виена, Австрија

У-Бан (герм. U-Bahn - Untergrundbahn) е германски збор кој означува подземна железница. Ова име го носат шест системи:

Поврзано[уреди | уреди извор]