Википедија:Избрана слика/2016/ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец ноември 2016 година.


1 ноември 2016 2 ноември 2016
Chamarel Falls Mauritius 2.JPG
Шамарелските водопади на островот Маврициус, со вертикален пад од 95 м.
Stift Altenburg Krypta 02.JPG
Крипта на Алтенбуршката опатија во Долна Австрија.
3 ноември 2016 4 ноември 2016
Monasterio de Santa María de Huerta, Santa María de Huerta Soria, España, 2015-12-28, DD 21-23 HDR.JPG
Главната капела на цистерцитскиот манастир „Пресв. Богородица Нивска“ (Санта Марија де Уерта) во Кастиља и Леон, Шпанија.
Locomotive TEM2M-063 2013 G1.jpg
Стара нафтена локомотива TEM2M-063 на железничката станица во Виница, Украина.
5 ноември 2016 6 ноември 2016
Ferrocarril en el salar de Carcote, Chile, 2016-02-09, DD 70.JPG
Воз низ солницата Каркоте, југозапдна Боливија.
Meerkat (Suricata suricatta) Tswalu.jpg
Меркат (Suricata suricatta) во природниот резерват Цвалу Калахари, ЈАР.
7 ноември 2016 8 ноември 2016
Cementerio de la salitrera Rica Aventura, María Elena, Chile, 2016-02-11, DD 128.JPG
Дрвени крстови во гробиштата на некогашниот рудник за сол „Рита Авентура“ во регионот Антофагаста, северно Чиле.
Capitol at Dusk 2.jpg
Капитолот во Вашингтон, во чест на денешните Претседателски избори во САД.
9 ноември 2016 10 ноември 2016
Berliner Dom, Nacht, 160316, ako.jpg
Берлинската катедрала ноќе. Десно се гледа Телевизиската кула.
Red Deer Poing.JPG
Обичен елен (Cervus elaphus) на ливада.
11 ноември 2016 12 ноември 2016
Stift Seitenstetten Abteistiege Deckenfresko 01.JPG
Таванскиот живопис Триумфот на Св. Бенедикт (1744) во Зајтенштетенската опатија, Долна Австрија. Насликал: Бартоломео Алтомонте.
Laudtee Meenikunnos.jpg
Патека на штици преку мочуриштето Меникуно, југоисточна Естонија.
13 ноември 2016 14 ноември 2016
Translohr STE4 - 143.jpg
Трамвај во Клермон-Феран, Франција, од типот „Транслор STE4“.
Laguna Hedionda, Bolivia, 2016-02-03, DD 51-54 PAN.JPG
Панорамски поглед на соленото езеро Лагуна Едионда, југозападна Боливија. Лежи на надморска височина од 4.121 м и зафаќа површина од 3 км2.
15 ноември 2016 16 ноември 2016
Desierto de Dalí, Bolivia, 2016-02-02, DD 107.JPG
Пустината Салвадор Дали во Потоси, југозападна Боливија, така наречена поради сличноста на пределите во сликите на истоимениот уметник.
Gymnocephalus cernuus Pärnu River Estonia 2010-01-06.jpg
Обично лигле (Gymnocephalus cernuus) во реката Пјарну, Естонија.
17 ноември 2016 18 ноември 2016
Catedral de Gniezno, Gniezno, Polonia, 2014-09-17, DD 19-21 HDR.jpg
Корабната таваница на кралската катедрала „Успение на Пресв. Богородица и Св. Адалберт“ во некогашната полска престолнина Гњезно.
Nørre Vorupør Coast one third sky 2012-11-18.jpg
Брег на Северното Море во северозападен Јитланд, Данска.
19 ноември 2016 20 ноември 2016
KosyginaStreet Moscow view to Khamovniki 06-2015 img1.jpg
Поглед на Косигиновата улица во подрачјето Врапчешки Ридови, Москва.
Crucero, Catedral de Sevilla, Sevilla, España, 2015-12-06, DD 94-96 HDR.JPG
Нагорен поглед на крстиштето на катедралата „Пресв. Богородица Столична“ во Севилја, Шпанија, позната и како „Севиљска катедрала“.
21 ноември 2016 22 ноември 2016
Fra Københavns Børs.jpg
Од Копенхагенската берза (1895) на Педер Северин Крејер.
Skull of crocodile (Crocodylidae).jpg
Череп на крокодил во Музејот на ветеринарната анатомија при Ветеринарнно-зоотехничкиот факултет во Сао Паоло, Бразил.
23 ноември 2016 24 ноември 2016
Hamburg, Speicherstadt, Wasserschloss -- 2016 -- 3265-71.jpg
Водниот дворец во „Складишниот град“ (Шпајхерштат) во Хамбург, Германија.
Hverarönd July 2014.JPG
Геотермалната месност Хвераренд фумароли, калишта и топли извори во северен Исланд.
25 ноември 2016 26 ноември 2016
Cementerio, Tulcán, Ecuador, 2015-07-21, DD 60.JPG
Украсно поткастрување (топијар) на дробиштата во Тулкан, во покраината Карчи, северен Еквадор.
Sacsayhuamán, Cusco, Perú, 2015-07-31, DD 05.JPG
Аголни потпори на ѕидините на древната тврдина Саксајваман која се наоѓа на севернио0т крај на градот Куско, престолнина на Царството на Инките во денешно Перу. Масивните камења се исечени толку точно, што држат одлично без никаков врзивен материјал.
27 ноември 2016 28 ноември 2016
Saint Kitts - Brimstone Hill Fortress 03.JPG
Поглед на Карипското Море од Тврдината на Сулфурниот Рид на островот Свети Евстахиј, прогласена за светско наследство на УНЕСКО.
Ceriagrion cerinorubellum-Kadavoor-2016-04-11-002.jpg
Вилински коњчиња од видот Ceriagrion cerinorubellum како се парат.
29 ноември 2016 30 ноември 2016
Munich subway station Am Hart.JPG
Ходник во станицата „Ам Харт“ на Минхенското метро.
Laguna Hedionda, Bolivia, 2016-02-03, DD 50.JPG
Шарени дуќани во оазата на соленото езеро Лагуна Едионда, југозападна Болиивија.

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец ноември 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот