Википедија:Избрана слика/2021/декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец декември 2021 година.


1 декември 2021 2 декември 2021
Ayuntamiento, Kiel, Alemania, 2019-09-10, DD 51-53 HDR.jpg
Градското собрание на Кил, главен град на покраината Шлезвиг-Холштајн, Германија.
Ледяные парусники.jpg
Мразови во Бајкалското Езеро кај островот Огој, Русија.
3 декември 2021 4 декември 2021
Golden-eyed tree frog (Agalychnis annae).jpg
Синобока гаталинка (Agalychnis annae) кај Сан Хосе, Костарика.
Duisburg, Landschaftspark Duisburg-Nord -- 2020 -- 7772.jpg
Езерце во пределен парк кај Дујсбург, Германија
5 декември 2021 6 декември 2021
Franeker. Stadhuis. 03-08-2021. (actm) 02.jpg
Портрет на холандскиот астроном Ајсе Ајсинга, 1827 г.
Paisaje en el parque nacional de Namib-Naukluft, Namibia, 2018-08-05, DD 41-47 PAN.jpg
Предел во националниот парк „Намиб-Кауклуфт“, Намибија.
7 декември 2021 8 декември 2021
Tübingen - Altstadt - Stiftskirche - Chorgestühl - König David (weiches Licht).jpg
Дрвена биста на царот Давид во црквата „Св. Ѓорѓи“, Тибинген, Германија.
Equus asinus Kadzidłowo 001.jpg
Мало прле во Каѓидлово, Полска.
9 декември 2021 10 декември 2021
Flickr - DVIDSHUB - Giant standing Buddhas of Bamiyan still cast shadows (Image 2 of 8).jpg
Две жени крај празнината во која стоел еден од Бамијански Буди (VI век) пред нивното разнесување од Талибанците во 2001 г.
Boulevard Hotel (Neon sign), Miami Beach.jpg
Светлечки знак на хотелот „Булевар“ во Мајами Бич.
11 декември 2021 12 декември 2021
Gomateswara, Shravanabelagola.jpg
Џаинка како ги премива стапалата на статуа на светецот Бахубали во Карнатака, Индија.
Afgevallen kastanje van een paardenkastanje (Aesculus) 10-10-2020 (d.j.b.) 02.jpg
Паднат див костен (Aesculus).
13 декември 2021 14 декември 2021
Lake Mystery, Canterbury, New Zealand 05.jpg
Езерото Мистери во Кантербери, Нов Зеланд.
Vista de Ålesund desde Aksla, Noruega, 2019-09-01, DD 16.jpg
Поглед на Олесун од Аксла, Норвешка.
15 декември 2021 16 декември 2021
Bogolyubovo asv2019-01 img02 Intercession Church.jpg
Црквата „Покров на Нерљ“ — светско наследство на УНЕСКО во Владимирската област, Русија.
Sossusvlei, Namibia, 2018-08-06, DD 040.jpg
Песочни дини и сенки во Сосусфлај, Намибија.
17 декември 2021 18 декември 2021
Senden, Schloss Senden -- 2020 -- 0486-90.jpg
Замкот Зенден, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Descent of Phoenix with a crater in the background taken by Mars Reconnaissance Orbiter.jpg
Спуштањето на леталото „Феникс“ на Марс, сликано од Марсовиот извиднички сателит.
19 декември 2021 20 декември 2021
Close Wing mud-puddling position of Delias berinda (Moore, 1872) – Dark Jezebel.jpg
Темна језавела (Delias berinda) со склопени крилца.
Tibetan, Central Tibet, Tsang (Ngor Monastery), Sakya order - Four Mandalas of the Vajravali Series - Google Art Project.jpg
Четири мандали од циклусот Ваџравали (1429–56). Манастир Нгор, Тибет.
21 декември 2021 22 декември 2021
Harlingen. Sint-Michaëlkerk. Hoofdaltaar. HDR. 12-07-2021. (d.j.b) 02.jpg
Олтар на црквата „Св. Архангел Михаил“ во Харлинген, Холандија. Дар од семејството Винкелер.
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Македонска Каменица (15).JPG
Зографска скица при живописувањето на Успението Богородично во истоимената црква во Македонска Каменица, 2013 г.
23 декември 2021 24 декември 2021
Tübingen - Altstadt - Stiftskirche - Chorraum - Gewölbe - Schlussstein Madonna mit Kind.jpg
Богородица со Младенецот. Готски свод во црквата „Св. Ѓорѓи“, Тибинген, Германија.
Scintillant hummingbird (Selasphorus scintilla) female in flight 2.jpg
Светкаво колибри (Selasphorus scintilla, женка) како пие нектар од голем слез, Панама.
25 декември 2021 26 декември 2021
Julemotiv tegnet av Jenny Nystrøm (24207693358).jpg
Шведска божиќна честитка со џуџиња. Илустрација на Јени Нистрем, 1899 г.
Moscow Metro Volokolamskaya asv2018-09.jpg
Метро-станицата „Волоколамскаја“ во Москва.
27 декември 2021 28 декември 2021
Friesach Dominikanerkirche Johannesaltar 01.jpg
Олтар со св. Јован (1500 – 1512) во доминиканската црква „Св. Никола“ во Фризах (Бреже), Корушка, Австрија.
Puppy de Jeff Koons -- 2021 -- Bilbao, España.jpg
Глава на цветната скулптура „Кутре“ на Џеф Кунс пред музејот „Гугенхајм“ во Билбао, Шпанија.
29 декември 2021 30 декември 2021
Harmandir Sahib, Amritsar, India.jpg
Златниот храм и езерото во Амритсар, Индија.
Мусака од компири.jpg
Традиционална македонска мусака од компири.
31 декември 2021
2013-12-21 19-13-03 lumieres-noel-montbeliard.jpg
Празнични светла во Монбелијар, Франција.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец декември 2021 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот