Википедија:Избрана слика/2018/јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јуни 2018 година.


1 јуни 2018 2 јуни 2018
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Abtei, Dachgeschoss -- 2017 -- 9904-10 (bw).jpg
Необновеното поткровје на опатијата во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
Fünf Höfe - Hanging Gardens, Munich, April 2017.jpg
Висечката градина во трговскиот центар „Пет двора“ (Fünf Höfe) во Минхен, дело на Тита Гизе.
3 јуни 2018 4 јуни 2018
Ilsenburg, Ilsetal, Ilsefälle -- 2017 -- 0143.jpg
Водопад кај Илзенбург во националниот парк Харц, Саксонија-Анхалт, Германија.
Pilot Boat Mercury.jpg
Спроводнички чамец во пристаништето на Ејмејден, Холандија.
5 јуни 2018 6 јуни 2018
Шаманская трость.JPG
Врачарски стап во Бурјатија, Русија.
Comercio en la plaza del 9 de abril de 1947, Tánger, Marruecos, 2015-12-11, DD 77.JPG
Бакалница на главниот плоштад во Тангер, Мароко.
7 јуни 2018 8 јуни 2018
Museum Brandhorst June 2014 01.JPG
Шарената фасада на музејот „Брандхорст“ во Минхен.
Nude recumbent woman by Jean-Christophe Destailleur.jpg
Легната гола девојка.
9 јуни 2018 10 јуни 2018
Avenger TBM.jpg
Груман Авенџер ТБМ на аеромитинг во Ханвајде, Германија.
Lang's short tail blue (Leptotes pirithous) male underside.jpg
Краткоопашест бакарец (Leptotes pirithous) во Португалија.
11 јуни 2018 12 јуни 2018
Dryocopus pileatus MP2.jpg
Цуцулест клукајдрвец (Dryocopus pileatus)
Catedral de la Dormición de la Madre de Dios, Varna, Bulgaria, 2016-05-27, DD 109-111 HDR.jpg
Соборната црква „Успение на Пресвета Богородица“ (1886) во Варна — седиште на Варненско-преславската митрополија.
13 јуни 2018 14 јуни 2018
Raitersaich SK DSC 0028.jpg
Далновод во Ростал, Баварија, Германија.
RUS-2016-Aerial-SPB-Krestovsky Stadium 01.jpg
Стадионот „Санкт Петербург“ во истоимениот град во Русија.
15 јуни 2018 16 јуни 2018
Carisbrooke Castle gatehouse.jpg
Стражарница на замокот Карисбрук, Остров Вајт, Англија.
Elymnias caudata-Kadavoor-2017-05-14-001.jpg
Опашеста палмарка (Elymnias caudata) од јужна Индија.
17 јуни 2018 18 јуни 2018
Statsbiblioteket læsesalen-2.jpg
Читалница на Државната и универзитетска библиотека во Орхус, Данска.
2016 Yamaha XV1600 Wild Star.jpg
Рачно изработена макета на мотоциклот Јамаха XV1600; размер: 1:12.
19 јуни 2018 20 јуни 2018
Laguna Colorada, Bolivia, 2016-02-02, DD 71-73 PAN.JPG
Широк поглед на соленото езеро Лагуна Колорада на Андите во јужна Боливија.
No.2 'Dolgoch'.jpg
Парна локомотива Бр. 2 Долгох на железничката станица „Нант Гвернол“, Велс.
21 јуни 2018 22 јуни 2018
Bare-faced curassow (Crax fasciolata) female head.JPG
Гололик кракс (Crax fasciolata)
Kaliningrad 05-2017 img74 new stadium.jpg
Надолен поглед на стадионот „Калининград“ во изградба (мај 2017 г.) во истоимениот град во Русија.
23 јуни 2018 24 јуни 2018
Pfarrkirche Going, 160623, ako.jpg
Внатрешност на парохиската црква „Св. Крст“ во Гоинг кај Вилден Кајзер, Тирол, Австрија.
Wilder Kaiser, Tirol, Panorama, 160624, ako.jpg
Поглед на Царските Планини во Тирол, Австрија.
25 јуни 2018 26 јуни 2018
Palacio Hasht Behesht, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 75-77 HDR.jpg
Таваница во одаја на дворецот Хашт бехешт („Седум раја“) во Исфахан, Иран. Изграден е во 1669 г. и е единствениот преостанат од четириесетте домови на династијата Сефевиди.
Papilio polymnestor-Kadavoor-2017-05-14-001.jpg
Преткукла на синиот мормон (Papilio polymnestor) — голема пеперутка од семејството на ластовичарките која се среќава во Индија и Шри Ланка.
27 јуни 2018 28 јуни 2018
2015 Kłodzko, ul. Dusznicka, myjnia samochodowa 02.jpg
Хонда ХР-В во автоперална во Клоѕко, Полска.
Jaguar at Edinburgh Zoo.jpg
Јагуар (Panthera onca) во зоолошката градина во Единбург, Шкотска.
29 јуни 2018 30 јуни 2018
Stars 01 (MK).jpg
Ѕвездено небо над Бранденбург на Хафел, Германија.
Kazan Kremlin exterior view 08-2016 img3.jpg
Поглед на Кремљот во Казањ, Татарстан, Русија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јуни 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот