Ростал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ростал

Roßtal

Ростал со црквата „Св. Лаврентиј“
Ростал со црквата „Св. Лаврентиј“
Грб на Ростал
Ростал is located in Германија
Ростал
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Средна Франконија
Округ Фирт
Месни единици 17
Градоначалник Јохан Фелкл (СДП)
Основни податоци
Површина 44,40 км2
Надм. височина 373 м
Население 10.127 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 90574
Повик. бр. 09127
Портал rosstal.de
Местоположба на Ростал во рамките на округот Фирт
Карта
Координати 49°24′0″N 10°53′0″E / 49.40000° СГШ; 10.88333° ИГД / 49.40000; 10.88333Координати: 49°24′0″N 10°53′0″E / 49.40000° СГШ; 10.88333° ИГД / 49.40000; 10.88333

Ростал (германски: Roßtal) — гратче и општина во округот Фирт на сојузната покраина Баварија, Германија. Во 2016 г. населението броело 9.668 жители, а местото зафаќало површина од 44,4 км2.

Составни населени места[уреди | уреди извор]

Општината опфаќа вкупно 17 населени места или месни единици:[2]:

  • Кернмиле
  • Клајнвајсмансдорф
  • Кларсбах
  • Нојзес

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. Податоци за населените места — Покраинска библиотека на Баварија (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]