Википедија:Избрана слика/2016/март

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец март 2016 година.


1 март 2016 2 март 2016
Cape Vulture-001.jpg
Капски мршојадец (Gyps coprotheres) во резерват во Гаутенг, ЈАР.
Argentina 1828 8 Escudos.jpg
Монета од 8 ескудоси од 1828 г. на Обединетите Провинции на Рио де ла Плата (Аргентина).
3 март 2016 4 март 2016
Camargue Étang de Vaccarès.jpg
Корморани во лагуната на природниот предел Камарг, Франција.
Fat Albert low level pass.jpg
Авион „C-130T Херкулес“ на показната ексадрила „Сини ангели“ при Корпусот на морнаричката пешадија на САД во Аризона.
5 март 2016 6 март 2016
Hornviper Cerastes cerastes.jpg
Сахарска рогата лутица (Cerastes cerastes) — отровница од Северна Африка и дел од Блискиот Исток. Лови од заседа, во песок до карпи или под растителноста. Главен плен ѝ се малите птици и цицачи.
Neue Wache, Unter den Linden, Berlin-Mitte, Nacht (HDR).jpg
Новата стражарница (Neue Wache) во Мите, Берлин навечер. Изградена е во 1816-18 г. по нацрт на Карл Фридрих Шинкел.
7 март 2016 8 март 2016
Lüdinghausen, Flugplatz Borkenberge, PKW auf dem Parkplatz -- 2014 -- 0079.jpg
Знак на автомобил на БМВ 502 во Лидингхаузен, Германија.
Magnolia liliiflora 2015 G1.jpg
Лилјаноцветна магнолија (Magnolia liliiflora)
9 март 2016 10 март 2016
Shirley Chisholm.jpg
Ширли Чисхолм — прва афроамериканска конгресменка, прв афроамерикански кандидат за претседател на САД, прва жена номинирана за претседателски кандидат од Демократската партија и неуморен поборник за правата на жените.
Paris Notre-Dame Vaults 01.JPG
Корабните сводови на Богородичната црква во Париз.
11 март 2016 12 март 2016
Kaiseradler Aquila heliaca e amk.jpg
Царски орел (Aquila heliaca).
Stift Altenburg Kirche Innenraum 01.JPG
Внатрешност на црквата во Алтернбуршката опатија, Долна Австрија
13 март 2016 14 март 2016
Kõnnu Suursoo. 10.jpg
Блатото Кину Сурсо во природниот резерват Пихја-Кирвема, Естонија.
Dead Vlei 5.jpg
Исушено дрво од видот камилски трн (Vachellia erioloba) во јужниот дел од пустината Намиб, Намибија.
15 март 2016 16 март 2016
Dülmen, Umland -- 2014 -- 7056.jpg
Дрвја во утринската магла во селцето Велте, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Christine Nilsson Nadar.jpg
Шведската оперска пејачка Кристина Нилсон сликана од Надар, 1870 г.
17 март 2016 18 март 2016
Kallaste kalmistu.JPG
Руски староверски гробишта во Естонија.
Krokussen (Crocus), Locatie, Tuinreservaat Jonkervallei.jpg
Качунки (Crocus) рано напролет.
19 март 2016 20 март 2016
Peacock butterfly (Aglais io) 2.jpg
Пауновец (Aglais io) на трнинка во Оксфордшир, Англија.
Stift Zwettl Kreuzgang Brunnenhaus 03.JPG
Умивалник во Цветлската опатија, Долна Австрија.
21 март 2016 22 март 2016
Meenikunnu Suur Suujärv 2015.jpg
Блатно езеро во округот Пилва, Естонија.
Dülmen, Hausdülmen, Kettbach -- 2015 -- 8499-503.jpg
Потокот Кетбах кај Хаусдилмен, Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
23 март 2016 24 март 2016
Taipei Taiwan Taipei-Bridge-01.jpg
Столбови на Тајпејскиот мост, Тајван.
Münster, Prinzipalmarkt -- 2014 -- 4516-20-2.jpg
Чаршијата („Принципалмаркт“) во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија
25 март 2016 26 март 2016
Melker Altar - Ecce homo.JPG
Великпеток: Еве човек од олтарот во Мелк. Дело на Јерг Број Постариот, 1502 г.
По гротам пещеры 1.jpg
Кунгурската пештера во Пермскиот крај, Русија.
27 март 2016 28 март 2016
Antonius Kloster BW 15 Retouched.jpg
Црква на Крстот и Воскресението, манастир „Св. Антониј“, Египет.
Le Pechoux v Meinhardt Master de fleuret 2014 t210013.jpg
Мечувалците Е. Пешу (Фра.) и Г. Мајнхарт (САД) во двобој на натревар во Франција.
29 март 2016 30 март 2016
Ahja jõe ürgorg.jpg
Реката Ахја, Естонија.
Roskilde Station 2015-03-30-4761.jpg
Железничката станица во Роскилде, Данска — најстара во земјата, отворена во 1847 г. Се смета дека е проектирана по примерот на Вила Боргезе во Рим.
31 март 2016
Tour Eiffel - 20150801 15h30 (10621).jpg
Поглед кон врвот на Ајфеловата кула од втората платформа.

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец март 2016 година.
  • thumb=yes - прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара слика на денот